Miroslav Macek: Není nejvyšší čas vzít vidle a jít se zeptat do Strakovky?

06.05.2022 9:32 | Komentář

Páteční glosy Miroslava Macka.

Miroslav Macek: Není nejvyšší čas vzít vidle a jít se zeptat do Strakovky?
Foto: Archiv PL
Popisek: Miroslav Macek

Už podtitulek velkého rozhovoru Reflexu s premiérem Fialou vyvolává trpký úsměv na tváři: Nebudeme rozdávat plošně, chceme pomáhat potřebným, nechceme zvyšovat daně, nehodláme se více zadlužovat a nevyzvali jsme k žádnému udavačství.

Pražská plynárenská (PPAS), ale i další energetické firmy potřebují nyní oproti loňsku pětinásobně více peněz, aby mohly nakoupit plyn v potřebném množství. Při konferenci Institutu pro veřejnou diskusi to ve čtvrtek řekl člen představenstva Pražské plynárenské Petr Kovařík.

Dodávám:
Rusko neustále dodává Ukrajině ropu i plyn, (ten Ukrajina nenakupuje na burze, ale v rámci dlouhodobých kontraktů, tedy za ceny podstatně nižší, než třeba platíme u nás, podobně jako Maďaři).

Jan Skalický, odborník na energetiku:
Vláda nemístně spoléhá na Brusel, na společnou evropskou energetickou politiku, zatímco většina zemí – namátkou Polsko, Maďarsko, Portugalsko – se spoléhá sama na sebe a energetickou situaci si řeší tyto země samy. Navíc my nemáme podepsaný dobrý kontrakt a plyn kupujeme z Německa za 25 korun za kubík a Němci na něm vydělávají minimálně 15, ale taky třeba až 19 korun, protože ten samý kubík nakoupili z Ruska za 6 korun. Roční spotřeba plynu v České republice je 9 miliard kubíků, a tudíž Česko tím přichází o 140 až 150 miliard korun jenom na plynu. Kdybychom měli kontrakt přímo s Ruskem, měli bychom kubík za cca 10 až 12 korun. Řešením by bylo i to, kdyby ministr průmyslu Jozef Síkela či premiér Petr Fiala vyrazili do Německa a tam dohodli kontrakt na cenu plynu 10 až 15 korun za kubický metr. To by byla výrazná pomoc našim domácnostem i průmyslu.

Co myslíte, není nejvyšší čas vzít vidle a jít se zeptat do Strakovky, kdy vláda vyleze z bruselské zadnice a nakoupí plyn přímo v Rusku? Řeči o tom, že bychom tak podporovali Putina, jsou zbytečné. Toho za nás přece i dnes podporují nákupem plynu Němci a ještě na tom předprodejem silně vydělávají.

Vlna kritiky na ukrajinské Romy se v Moravskoslezském kraji zvedla zvláště potom, co měli zdevastovat některé místnosti jednoho patra v ostravské ubytovně Metalurg a také totálně znečistit autobus, který je do krajského města přivezl. Zaměstnanci zmíněného ubytovacího zařízení za to uprchlíky kritizovali, nyní se ale už k incidentu odmítají vyjadřovat.
„Ukrajinští Romové u nás už nebydlí a ani bydlet nikdy nebudou, o ostatních záležitostech máme zakázáno s médii hovořit,“ sdělila nám recepční ubytovny a hotelu Metalurg.
Nicméně romští aktivisté považují celou kauzu za zbytečně vyhrocenou.
Tolik zpráva. Chybí v ní ovšem údaj, kdo a proč zakázal zaměstnancům ubytovny mluvit, ale hlavně by vše uvedlo na pravou míru jedno jediné foto.

Vojenský analytik Vojtěch Bahenský a jeho prognózy k 9. květnu. Jsem zvědav na výsledek...
Může se stát, že vyhlásí konec ofenzivních operací. Na druhé straně je obava, že vyhlásí nejen válečný stav, ale i mobilizaci. Nevypadá to, že by Rusko v blízké době prolomilo ukrajinské obranné linie.

Polský politolog Konrad Renkas v rozhovoru s Ukraina.ru předpokládá, že Západ neuhradí Polsku pomoc, kterou poskytuje Ukrajině, až dříve nebo později Rusko dosáhne cílů, které si předsevzalo.
Dnes se Varšava kochá nadějí, že po vítězství Kyjeva jí Západ uhradí veškeré náklady, spojené s pomocí Ukrajině. Ve skutečnosti však vše bude jinak.
„Zájmem Západu v tento čas není „znovuvybudování“, tedy další plundrování Ukrajiny, neboť jak Washington, tak Londýn vědí, že Rusko dosáhne v této operaci svých cílů“, tvrdí a odhaduje, že předpokládané výdaje Polska na pomoc Ukrajině dosáhnou mnoha desítek ba možná stovek miliard zlotých.

Jan Schneider:
Potvrdí-li se pravost ukrajinských záměrů (podepsaný rozkaz k útoku) zahájit v únoru 2022 ozbrojené akce na ovládnutí Donbasu a Krymu, pak nebylo časování konfliktu ruskou iniciativou, a ruská reakce by se dala americkým vojenským slovníkem označit jako preemptivní (přičemž pro srovnání uveďme, že ani Panama, ani Afghánistán, ani Irák, ani Somálsko, ani Sýrie, ani Libye nenapadly Spojené státy, a ty přesto „preemptivně“ vojensky v těchto zemích intervenovaly).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

15:16 Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

Zvolený americký prezident Donald Trump dokončil výběr svých spolupracovníků, se kterými chce příští…