Miroslav Macek: To jsem zvědavý, co pro nás dojednal Vystrčil v Kyjevě

18.04.2022 8:35 | Komentář

Pondělní glosy Miroslava Macka.

Miroslav Macek: To jsem zvědavý, co pro nás dojednal Vystrčil v Kyjevě
Foto: Archiv PL
Popisek: Miroslav Macek

Už v pátek jsem o tom válečnictví Západu napsal glosu...

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala členské státy Evropské unie k rychlým dodávkám zbraní na Ukrajinu. V rozhovoru s německým týdeníkem Bild am Sonntag rovněž prohlásila, že Ukrajina může válku vyhrát.

To pokrytectví! Nejde jí přece o to, aby Ukrajina vyhrála, ale aby se co nejvíce oslabilo Rusko, i kdyby to mělo stát životy všech Ukrajinců.

Všechny státy by se měly připravit na možnost, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně, řekl ve zveřejněných úryvcích z rozhovoru s televizí CNN ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Tak jestliže ani tato poslední slovní eskalace prezidenta Zelenského, když chemické zbraně nezabraly, nepohne evropské státy NATO k přímému konfliktu s Ruskem, co dalšího bude ještě na řadě?

Rusko v diplomatické nótě upozornilo českou stranu, že bez jeho souhlasu nesmí poskytovat třetím zemím zbraně sovětské provenience. ČTK to v sobotu sdělil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

To je kuriózní zpráva, ostatní země NATO, které též disponují sovětskými zbraněmi, se o takovém obsahu nót, které obdržely spolu s Českem, nezmiňují. Co myslíte, bude ta nóta zveřejněna nebo je tajná?

Rakousko má dodávky ruského plynu zajištěné, ujistil ruský prezident Vladimir Putin rakouského kancléře Karla Nehammera. Na pondělním setkání si rovněž dohodli, že Rakousko může i nadále za plyn platit v eurech.

Tak to jsem zvědavý, co pro nás dojednal Vystrčil v Kyjevě…

Německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF ve svých příspěvcích o cestě premiérů Polska, Česka a Slovinska do Kyjeva za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským poukazují na to, že státníkům pro jejich misi chyběl mandát Evropské unie. Pokládají si také otázky, zda cesta neohrozí mírová jednání s Moskvou či doposud jednotný postoj unijních států.

Příspěvky byly samy o sobě jalové a jen poukázaly na zřejmou rozpolcenost německého veřejného mínění, iož známe dobře i od nás. Zajímavá však byla věta moderátorky, ze které vyplývá, že němečtí politici skrytě jednají s Moskvou. Což by nikoho nemělo překvapovat, dodávám.

"A může tato cesta podpořit jednání s Ruskem, které se děje různými kanály? Nebo to může být signál, který bude kontraproduktivní?" zeptala se totiž moderátorka.

Pokud Evropská unie zavede embargo na dodávky ruského plynu a ropy, obchodní bilance Ruska zůstane pro letošek skoro stejná jako loni. Uvedla to trojice akademických ekonomů z renomovaného washingtonského think-tanku Centrum pro výzkum hospodářské politiky (CEPR) ve své studii, v níž zkoumá potenciální dopad embarga na dovoz ruských energií. Na studii se podíleli dva výzkumníci z pražského institutu CERGE-EI.

Ti Putinovi švábi jsou snad všude!

A další ruský šváb Jiří Just sedí v Moskvě a píše na seznamzpravy.cz:

Česko se může vysmívat Rusům – a vlastně i mně jako cizinci žijícímu v Rusku –, že jsou vyautováni z globální normality, tak jak je vnímána v 21. století. Jo, dýňové latéčko nebo hambáč od nadnárodní společnosti je součástí normality, ať si o tom myslíte cokoliv.

Je to ale jen vrchol západních sankcí. Ten, který je mediálně nejvděčnější a názorně ukazuje odcizení Ruska od západního světa. Odchod západních firem z Putinovy země má různé podoby, které často vypadají hezky v tiskových zprávách, ale skutečnost je trochu jinde.

„Tak jsem zůstal bez práce,“ směje se Alexej. „Moje firma v Rusku skončila a já jsem taky skončil,“ šibalsky dodává.

Alexej pracoval v nejmenované globální poradenské společnosti patřící do takzvané Velké čtyřky auditorů. Firma z Ruska formálně odešla ještě v březnu, Alexej ale dál sedí ve svém křesle a dál píše své výkazy.

Lokální zastoupení této auditorské společnosti se přejmenovalo – teď zní víc rusky –, oficiálně bylo vyloučeno z mezinárodní sítě, ale bez problémů poskytuje poradenské služby dál.

„Zatím se přejmenovala jen hlavní ruská filiálka, naše subfirmy si své původní názvy ponechaly a dál pod nimi dělají byznys,“ vysvětluje Alexej.

Mladý kravaťák předpokládá, že až válka na Ukrajině skončí, vývěska se opět změní ve prospěch globální společnosti. Rusko prý bude pořád zajímavý trh.

Stejnou zkušenost má Max. Působí v nadnárodní potravinářské společnosti. V polovině března firma organizovala velkou konferenci, na které představitelé polské pobočky a pobočky z jedné z pobaltských zemí se hlavního bosse přímo zeptali, proč společnost v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině neodejde z Ruska.

„Opravdu mě to zdrtilo. V téhle firmě pracuji skoro deset let, vložil jsem do ní svou kreativitu a tolik sil,“ popsal své emoce, když se dozvěděl, že on i ruské hospodyňky budou mít utrum.

Jenže byznys opět zvítězil nad mravními zásadami.

Ruskou pobočku této nadnárodní firmy vykoupí její ruské vedení. Výroba bude dál pokračovat pod jinou značkou. Bývalý majitel má zároveň předkupní právo získat zpět svůj někdejší ruský byznys, až tomu mezinárodní situace bude nakloněna.

Od americké demokracie se máme ještě co učit:
Právníci podílející se na volební kampani Hillary Clintonové zaplatili jedné technologické společnosti, aby infiltrovala servery v Trump Tower a Bílém domě a nainstaloval do nich formulace a texty, které by přivedly vládní agentury k tomu, že Donald Trump má napojení na Rusko, prohlásil zvláštní vyšetřovatel John Durham. (Fox News)

Česká televize:
Část ukrajinských běženců v posledních době Česko opouští. Přesná čísla ale úřady neevidují. Podle ministerstva dopravy ale jen vlakem teď odjede z Česka do ciziny víc než tisíc Ukrajinců denně. Zpátky do své země míří zhruba polovina z tohoto počtu.
Někteří se vracejí na Ukrajinu pro svůj majetek, příbuzné, nebo třeba na pohřeb svých blízkých. „Ti lidé mají možnost se vrátit, mají možnost zkontrolovat svůj majetek, mají možnost přijít zpátky do České republiky, a nepozbývají u nás dočasné ochrany ve chvíli, kdy jenom vstoupí na území Ukrajiny,“ ujišťuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

František Matějka na facebooku:
Kdyby války nebyly pro někoho přínosem a nevydělal by na nich, nebyly by. Bez zajímavosti jistě není, že zatímco elity vedou války za veřejné peníze a někdo na tom v soukromém prostředí vydělá, obnovu území vedou tytéž elity zase za veřejné peníze a někdo v soukromém prostředí na tom zase vydělá. Dokonce jsou situace, kdy na válce a obnově z veřejných peněz vydělávají v soukromém prostředí stejné skupiny. Kdyby si měli daňoví poplatníci platit války a obnovy území ze svého a dobrovolně, teprve pak by velmi pravděpodobně žádné války nebyly.

Werichovo úsloví „oběť humanitní blbosti“ dostává s přibývajícími dny nové vlády zcela jiný význam.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Výsluhy

15:26 Vladimír Pelc: Výsluhy

V souvislosti se schvalováním státního rozpočtu na tento rok se objevily diskuze na téma výsluhy. A …