Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) rezignuje na svůj post. Pravděpodobně ji nahradí dosavadní místopředseda strany Petr Hladík, jak oznámil šéf lidovců Marian Jurečka na tiskové konferenci.
Dodávám:
Ač „homo politicus“, doposud jsem nezaregistroval, že máme nějakou ministryni životního prostředí a jak se jmenuje. Což je svým způsobem velice dobře…
***
Nedostatek dílů silně omezuje výrobu automobilek. Potíže hlásí jak Škoda Auto, tak další výrobci v Evropě, Asii i ve Spojených státech. Scházej polovodiče, bateriové komponenty a další díly, navíc jsou stále dražší místa na lodích přepravujících automobily mezi kontinenty. Zpřetrhané dodavatelské řetězce představují vážné riziko hlavně na evropských trzích, kde automobilky čelí kombinaci poklesu prodejů a růstu cen energií.
A nyní kontrolní otázky:
Za zpřetrhané dodavatelské řetězce, jejichž znovuvybudování bude trvat léta, může ruský vpád na Ukrajinu nebo následné protiruské sankce?
Opravdu se Evropě vyplatí podporovat proxyválku USA s Ruskem na Ukrajině?
***
Úvodník Global Times:
Ukrajinský prezident Volomydyr Zelenskyj v pátek oznámil, že požádal o urychlené členství v NATO, ale tento požadavek se nesetkal v USA s nadšením. Americký bezpečnostní poradce Jake Sullivan komentoval ukrajinský požadavek vstupu do aliance slovy „není na to ten pravý čas“ a „mělo by se o tom jednat jindy“. Mezi řádky tedy řekl, že Spojené státy nechtějí, aby se Ukrajina stala členem NATO, ale chtějí, aby nadále bojovala namísto NATO s Ruskem.
Aby to ještě více ozřejmil, pokračoval Sullivan, že nejlepší způsob pomoci Ukrajině je praktická pomoc „v poli“. V sobotu Zelenskyj poděkoval americkému prezidentu Joe Bidenovi, že podepsal další pomoc Ukrajině ve výši 12 miliard dolarů.
USA nepolevují ve strategické pomoci Ukrajině, ale přijmout ji za člena NATO, to je jiný příběh. Hodnota Ukrajiny jako pěšáka není ještě zcela vyčerpána. Dokud nebude Rusko vyčerpáno válkou, Spojené státy nemají žádný zájem na ukončení krize a ukončení pomoci Ukrajině.
Vše, na čem Washingtonu záleží, je udržení bezpečnostní architektury v Evropě, vybudované během třiceti let od pádu Sovětského svazu. Všichni jsou sice přesvědčováni, že NATO a Ukrajina jsou silní partneři, ale je to jen a jedině Ukrajina, která doslova krvácí.
Pokud nyní není správná doba na vstup Ukrajiny do NATO, kdy nastane? NATO má mj. ve svých stanovách, že kandidát členství musí mít vyřešeny mírovým způsobem teritoriální a etnické problémy. Ale Ukrajina se potýká s etnickým problémem již léta a co horšího, nyní je ve válce.
Bylo by také naivní domnívat se, že ten správný čas nastane po skončení války. I kdyby se nebral v potaz vysoce nepravděpodobný brzký konec války, NATO má jasný standard expanze - získat z toho výhody a ne být zatáhnuto do problémů. Pouze tehdy, až se Ukrajina stane stabilní a prosperující zemí, zemí bez domácího a zahraničního konfliktu, by nastal správný okamžik pro vstup do NATO.
Na druhé straně někteří pozorovatelé připomínají, že existuje jiný scénář, který by zaručil Ukrajině rychlý vstup do NATO. Kdyby vypukla válka mezi Ruskem a NATO, pak by posledně jmenovaný mohl přijmout za člena zemi, která by bojovala na frontové linii. Ale opět jde jen a jedině o to, jestli se tak Spojené státy rozhodnou. Tento scénář je sice vysoce nepravděpodobný, ale jakmile je jednou na stole, ocitají se evropské země v nebezpečí jaderné války. V takovém případě nebude v bezpečí nikdo, ani Ukrajina, ani zbytek světa.
Namísto toho, aby Washington zastavil konflikt, znovu a znovu jedná zcela opačně - rozdmychává válečný požár.
„Amerika je zcela připravena spolu se svými spojenci z NATO chránit každý čtvereční coul území NATO. Každý čtvereční coul,“ prohlásil Biden v pátek. Zřejmě si neuvědomil ironii slovního spojení „čtvereční coul“, který připomíná lidem slova amerického ministra zahraničí James Bakera, která řekl sovětskému vůdci Michailovi Gorbačovovi - „NATO se nepohne směrem na východ ani o coul“.
Bidenova ostrá slova se však vůbec netýkala Ukrajiny. Mluvil o území NATO a ukrajinská žádost o rychlé členství byla odmítnuta. Jeho slova měla zdůraznit, že konflikt v Evropě potrvá dlouho a konečným vítězem budou Spojené státy. Co se Ukrajiny týká, Washington opět vyslal signál, že USA dodají zbraně a Ukrajina musí bojovat až do tohoto konce.
Zájmem každého je, aby se konflikt nevymkl kontrole. Ukrajina se domnívá, že toho lze dosáhnout vstupem do NATO. „Jsme de facto spojenci, Ukrajina žádá, aby se tak stalo i de iure,“ řekl Zelenskyj. Spojené státy si to ovšem nemyslí. De facto chtějí mít Ukrajinu jako potravu pro děla.
***
Ruský oligarcha Melničenko v italském deníku Corriere della Sera:
äNa Západě panuje představa, že v Rusku o všem rozhoduje Putin a že všechny problémy, především ty bezpečnostní, se vyřeší, jakmile dojde ke změně režimu. Je to naivní a nebezpečná představa. A ještě nebezpečnější je představa, že izolace a ekonomický tlak na Rusko může učinit svět bezpečnějším místem."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV