Spotřebitelské ceny v červenci oproti červnu sice o 0,2 % vzrostly, avšak v meziročním srovnání inflace zpomalila na 2,3 % z červnových 2,6 %. Meziroční růst inflace zůstává již třetím měsícem řadě nad 2 %, tj. nad inflačním cílem České národní banky.
K meziměsíčnímu růst cen v červenci výrazně přispěly dražší dovolené a po necelém roce o sobě opět dává vědět dražší máslo, což nepochybně zaznamenala většina konzumentů tohoto mléčného výrobku. V červenci naopak zlevnila zelenina a také obuv a oděvy, což je víceméně tradiční obrázek sezónnosti.
V meziročním srovnání k růstu inflace nejvíce přispívaly náklady spojené s bydlením, ať již se jednalo o nájemné, vodu či elektřinu. S ohledem na výrazně dražší ceny ropy a tím pádem i pohonných hmot není překvapivý meziroční růst cen v oddílu dopravy. K růstu inflace významně přispěly i dražší ceny v ubytování a v pohostinství.
Zatímco ceny zboží v červenci meziročně vzrostly jen o 1,6 %, tak v případě služeb to bylo 3,5 %. Právě růst cen služeb je z velké části odrazem silné domácí poptávky českých domácností a skutečnosti, že si firmy podnikající v tomto segmentu mohou dovolit zdražit.
Domácí ekonomika s ohledem na přehřátý pracovní trh vytváří solidní inflační tlaky, což je dobře patrné z vývoje cen služeb či z jádrové inflace. To jsou také důvody, proč by se měla meziroční inflace i v nadcházejících měsících pohybovat nad 2 %. Zpomalení inflace směrem ke 2 % přijde pravděpodobně až v závěru letošního roku. V souhrnu za celý letošní rok spotřebitelská inflace mírně překoná 2 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV