Spotřebitelská inflace v srpnu svým růstem opět mírně překonala odhady a druhý měsíc v řadě se v meziročním srovnání držela na 2,9 %. Oproti červenci spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 %.
K meziměsíčnímu růstu inflace přispěly především dražší alkohol a růst nákladů spojených s bydlením. Více se platilo i za dovolené s komplexními službami. Opačným směrem naopak působily levnější potraviny, když nižší byly především ceny zeleniny včetně brambor.
V meziročním srovnání zůstaly v srpnu i nadále hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením včetně energií, které ke zvýšení spotřebitelských cen přispěly z necelé poloviny. Dalším důležitým zdrojem růstu inflace zůstávají i potraviny, které přispívají zhruba z pětiny k celkové inflaci. K růstu spotřebitelské inflace v srpnu následně přispěl i dražší alkohol, stravování a ubytování či rekreace a kultura.
Domácí ekonomika sice v současnosti i nadále generuje proinflační rizika v podobě nízké nezaměstnanosti a rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada ČNB bude ve srovnání s loňském výrazně opatrnější ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Květnové zvýšení úrokových sazeb ČNB bylo letos první a podle mě zároveň i poslední, a to navzdory tomu, že se inflace v posledních měsících pohybuje těsně pod horní hranicí tolerančního pásma ČNB, tj. těsně pod 3 %.
Významně nad 2 % se spotřebitelská inflace udrží i v nadcházejících měsících a v souhrnu za celý rok by měla dosáhnout 2,7 %. Hlavními zdroji spotřebitelské inflace zůstanou vyšší náklady spojené s bydleném včetně energií a potraviny, což jsou z pohledu spotřebitele velice citlivě vnímané položky. A to je také hlavní důvod toho, proč řada domácností pociťuje inflaci výše, než je oficiální číslo Českého statistického úřadu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV