Miroslav Novák: Rok 2020 by byl pro průmysl obtížný i bez koronaviru

12.03.2020 14:57 | Zprávy

Lednové ukazatele z domácího průmyslu jsou čísla minulosti. Při pohledu na drastický pokles únorového výrobního indexu PMI v Číně je bohužel velmi pravděpodobné, že podobně extrémní pokles uvidíme i na březnových PMI v eurozóně. Závěrem nezbývá než dodat, že r. 2020 by byl pro domácí průmyslové podniky obtížný i bez současného napětí kolem koronaviru. A s koronavirem se bohužel vyhlídky českého průmyslu pro letošní rok posouvají jednoznačně hodně směrem dolů.

Miroslav Novák: Rok 2020 by byl pro průmysl obtížný i bez koronaviru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výrobní linka, ilustrační foto

Vývoj v průmyslu v posledních měsících lze shrnout následovně – slabý závěr loňského roku, rozpačitý začátek letošního roku, a to horší teprve přijde. Průmyslová produkce v lednu oproti únoru konkrétně vzrostla o 1,1 %, zatímco v meziročním srovnání poklesla o 1,4 %.

Detailnější pohled ukazuje, že nejvýraznější meziroční pokles zaznamenala v lednu energetika, ale v červených číslech skončil i těžební průmysl a lehce v mínusu byl i zpracovatelský průmysl jako celek. V rámci zpracovatelského průmyslu alespoň najdeme i odvětví, kde produkce rostla – jedná se např. o výrobu počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení či produkci automobilů. Další velká odvětví zpracovatelského průmyslu však byla v mínusových číslech – strojírenství, kovodělný průmysl či chemický průmysl.

Pohled na nové zakázky v lednu ukazuje na růst o 1,3 % meziročně, přičemž nové zakázky ze zahraniční poklesly o 0,8 %, zatímco ty tuzemské o 6,0 % vzrostly. Tahounem růstu nových zakázek byl v lednu automobilový průmysl včetně výroby ostatních dopravních prostředků. Solidní růst nových zakázek si připsala i výroba počítačů. Na druhé straně nové zakázky poklesly v kovodělném průmyslu, výrobě elektrických zařízení a v chemickém průmyslu.

Výsledně lednová čísla z průmyslu vyznívají smíšeně. Na jedné straně samotný začátek letošního roku přinesl určitou stabilizaci ve výrobním sektoru v eurozóně a v Německu (údaje PMI či německý Ifo). Na straně druhé se jedná o čísla minulosti. Při pohledu na drastický pokles únorového výrobního indexu PMI v Číně je bohužel velmi pravděpodobné, že podobně extrémní pokles uvidíme i na březnových PMI v eurozóně. Závěrem nezbývá než dodat, že r. 2020 by byl pro domácí průmyslové podniky obtížný i bez současného napětí kolem koronaviru. A s koronavirem se bohužel vyhlídky českého průmyslu pro letošní rok posouvají jednoznačně hodně směrem dolů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Za co, soudruzi? Za co?

15:57 Zbyněk Fiala: Za co, soudruzi? Za co?

Zavření kohoutků ukrajinských plynovodů je další rána ze zázračné zbraně, střílející za roh jako bum…