Zatímco růst spotřebitelských cen v eurozóně v květnu celkem znatelně zpomalil, tak v ČR byl vývoj přesně opačný, inflace zrychlila. V květnu oproti dubnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání zrychlily na 2,4 %.
Za zrychlením cen stály v květnu potraviny a to jak v meziměsíčním, tak i v meziročním srovnání. Oproti dubnu se zvýšily např. ceny ovoce, vepřového masa či pekárenských výrobků a navíc zdražoval i alkohol, nejvíce víno o 3,2 %. Dále se zdržovalo v restauracích a v ubytovacích zařízeních. Oproti dubnu byla naopak levnější zelenina, která však nedokázala kompenzovat zvyšování cen u jiných položek potravin. A meziměsíčně byly levnější i pohonné hmoty.
Potraviny byly hlavním zdrojem růstu inflace i v meziročním srovnání. Zdražovalo pečivo, maso a nejvíce mlékárenské výrobky jako sýry či jogurty. Pomaleji rostly např. ceny pohonných hmot, do kterých se promítla levnější ropa.
Z květnového vývoje inflace má nepochybně radost Česká národní banka, jejímž cílem je udržovat meziroční růst inflace v blízkosti 2 %. To se jí v letošním roce zatím daří. Navíc rychleji rostou ceny služeb, v květnu meziročně o 2,8 %, což je známka solidních inflačních tlaků z domácí ekonomiky. Naopak hůře inflaci vnímají domácnosti, kterým sice nominálně rostou mzdy o více jak 5 %, ale reálný růst mezd je vzhledem k vyšší inflaci slabší než v loňském roce.
Inflace by se měla i v nadcházejících měsících pohybovat v blízkosti 2 % a to i za předpokladu, že ceny pohonných hmot již během druhé poloviny roku přestanou působit proinflačně.
Autor je analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV