Bývalého dlouholetého šéfa hasičů a dnes kandidáta do senátu za východočeský Náchod generála ve výslužbě, ing. Miroslava Štěpána, jsme se proto zeptali, zda škrty v hasičském rozpočtu mohou pocítit občané na zhoršení své bezpečnosti?
„Hasičský záchranný sbor má za sebou jedenáct let velmi úspěšného působení v nové organizační, ale především kompetenční podobě. A jak to konkrétně vypadá s počty lidí u Hasičského záchranného sboru? Jeho cílové počty jsou 12 166 a nebyly nikdy dosaženy. Ne proto, že by to nebylo potřeba, ale prostě proto, že nikdy nebyly rozpočtově pokryty. Nejvíce se tomuto cíli přiblížil rok 2010 s počtem 10 797 zaměstnanců. Dnes, v roce 2012, má jen 10 443 lidí. To znamená, že vláda během dvou let už obětovala prakticky jeden celý malý „hasičský“ kraj (např. Karlovarský nebo Liberecký)!
Když se podíváme na rozpočet, tak zjistíme, že letošní rozpočet HZS je oproti roku 2010 nižší o 1,67 miliard Kč. A tady končí argumenty všech, kteří si myslí, že to jde nějak udělat, aniž by se bezpečnost občana nezhoršila. Prostě nejde! Na peníze pro hasiče se jde podívat i trochu jinak. Akceptovatelný rozpočet Hasičského záchranného sboru v roce 2010 činil 57 Kč měsíčně na jednoho občana (tedy necelé tři piva měsíčně). To chce někdo vážně tvrdit, že tato částka se ve státním rozpočtu nenajde? Nebo jinak. Toto zachrání náš rozpočet? Mimoto si myslím, že jsme si hasiče předplatili již loni tzv. povodňovou daní.“
Ing. Miroslav Štěpán genmjr. v.v.
bývalý vrchní požární rada České republiky, později generální ředitel HZS ČR
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jr