Desátého prosince si každý rok připomínáme Den lidských práv. V tento den roku 1948 přijalo Generální shromáždění OSN Všeobecnou deklaraci lidských práv - první souhrnným mezinárodněprávní text o lidských právech.
Všeobecná deklarace lidských práv byla logickou reakcí mezinárodního společenství na hrůzy druh světové války, spojené s dosud nepředstavitelným pošlapáním svobody a lidské důstojnosti.
Deklarace měla do budoucna zaručit svobodu, spravedlnost a mír ve světě a zabránit opakování podobných událostí. Bohužel, expanze komunismu a studená válka způsobily v řadě částí světa - včetně tehdejšího Československa - masové porušování lidských práv, které si někdy nezadalo s horory druhé světové války. Existence mezinárodně uznávaného - byť ne vždy naplňovaného - dokumentu, který definoval základní lidská práva, dávalo ale svobodomyslným lidem na celém světě naději a posilovalo je v jejich boji za svobodu.
Deklarace byla po pádu komunismu v Československu inspirací pro Listinu základních práv a svobod, která je i po vzniku samostatné České republiky součást ústavního pořádku České republiky.
„V dnešní době hypertrofie zákonů a dalších legislativních aktů, často nepřehledných a ne úplně srozumitelných pro občana, spatřuji mimořádný význam deklarace v její jasnosti a stručnosti. Třicet článků na pěti stranách, nejdelší článek má šest řádků. Není tam jediná věta, kterou by nepochopil kterýkoliv běžný občan" zdůrazňuje Monika Šimůnková.
Deklarace obsahuje základní lidská práva jako právo na život, osobní svobodu, bezpečnost, důstojnost nebo rovné postavení či přístup k právům, zákaz diskriminace, mučení, otroctví a právo na soudní ochranu a další.
„Je nutno stále znovu připomínat a zasazovat se o to, aby lidská práva nebyla pouze prázdným pojmem, jakousi samozřejmostí, kterou již není nutno ochraňovat a usilovat o její zlepšení. Naopak, domnívám se, že pojem lidských práv by měl být stále znovu a znovu naplňován novým obsahem a tento obsah by se měl promítat do všech aspektů života dnešní demokratické společnosti".
Každoročně 10. prosince se u příležitosti Dne lidských práv udílí mj. cena OSN na poli lidských práv a Nobelova cena míru. Konají se rovněž různé konference, semináře a setkání a jedno takové pořádá i zmocněnkyně vlády pro lidská práva.
Trendem posledních let je zvyšující se názorová rozrůzněnost české společnosti. Jen obtížně hledáme shodu v přístupu k eticky citlivým aspektům života, jako jsou domácí porody, umělé ukončení těhotenství, babyboxy, chirurgické kastrace či hledání hranic asistované reprodukce. Lišíme se i v otázkách dopadu globální hospodářské stagnace, finanční krize a souvisejícího zvyšování sociálního napětí v některých regionech.
I proto pořádáme při této příležitosti neformální setkání, jehož cílem bude vyměnit si názory na současný stav ochrany lidských práv, identifikovat nové problémy a hledat cestu, jak stávajícím výzvám čelit.
Téma: Lidská práva a česká společnost: události roku 2011, výzvy roku 2012
Čas a místo konání: 12. prosince 2011 v době od 9:00 do 13:00 hod., Úřad vlády (starý tiskový sál), nábř. Edvarda Beneše 4, Praha 1
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vlada.cz