Nejvyšší soud – spolu s Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem – patří k nejvyšším soudním instancím v zemi. Jeho pravomoci jsou značné – vydává sjednocující stanoviska a může zrušit i pravomocný rozsudek. O jeho důležitosti ostatně svědčí i úsilí, které svého času prezident Klaus vynaložil na obsazení nejvyšších postů soudu jím favorizovanými funkcionáři (více zde). V souvislosti s aplikací amnestie se na Nejvyšší soud obracel nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V několika případech podal tzv. dovolání v neprospěch amnestovaných.
Nadační fond proti korupci oslovil Nejvyšší soud (stejně jako krajské a vrchní soudy a analogicky státní zastupitelství) se stejnou žádostí o poskytnutí usnesení, vydaných k aplikaci článku II amnestie. Fond chtěl mít jistotu, že sbírka bude kompletní. Všechny instituce (bylo jich přes dvacet) fondu vyhověly s tím, že v usneseních provedly nezbytnou anonymizaci osobních údajů (i za úhradu s tím spojených nákladů). Již to je ovšem zajímavé. V rámci stejné nezbytnosti byla některými institucemi začerněna jen jména a osobní data poškozených, plná jména amnestovaných byla ponechána. U jiných institucí byly ze jmen amnestovaných osob ponechány pouze iniciály, názvy firem, ve kterých amnestovaní působili, byly ponechány. Konečně některé instituce začernily i iniciály i názvy firem, ve kterých amnestování působili. Jedna nezbytnost a tolik výkladů…
Nejvyšší soud - coby „nejvyšší instance“ - tomu všemu „nasadil korunu“. Odmítl svá usnesení fondu poskytnout s odkazem na časovou a technickou náročnost vyhledat ta usnesení, která se týkají článku II amnestie. Pochopitelně své rozhodnutí podložil i právní argumentací. Celý text odmítnutí zveřejňujeme. Paradoxně je na stránkách Nejvyššího soudu možné vyhledat vydaná usnesení, a to podle různých kritérií včetně hesel. Některá usnesení, která fond ze stránek soudu vyhledal k heslům „abolice“ nebo „amnestie“, tímto také zveřejňujeme. Obsahují i odmítnutí dovolání nejvyššího státního zástupce ohledně mediálně ostře sledovaných kauz se stamilionovými až miliardovými škodami (např. kauza H-System). V některých případech však Nejvyšší soud dovolání vyhověl a amnestijní rozhodnutí zrušil.
Připomeňme, že ze získaných usnesení krajských a vrchních soudů a státních zastupitelství za celou republiku plyne, že osoby, jejichž stíhání bylo zastaveno, měly způsobit celkovou škodu ve výši nejméně 18,6 miliard korun, k další škodě ve výši nejméně 3,4 miliardy korun již nedošlo. Poškodit měly přes 90 tisíc fyzických a stovky právnických osob.
Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.
Přílohy - Usnesení o zastavení trestního stíhání na základě čl. II rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause o amnestii ze dne 1. 1. 2013:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV