Cílem tradiční ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek je upozornit na fakt, že sazebníky tuzemských bank stále obsahují položky, které mají jediný cíl - „odklánět" peníze od klientů směrem k bance. J Co jiného si myslet o poplatcích za služby, jejichž přidaná hodnota pro běžného střadatele je nulová a s kterými banka nemá žádné náklady? Že to není pravda a náklady existují? A jak je tedy páni bankéři možné, že v jiných bankách, nebo spíše v civilizovaném zahraničí, jsou totožné služby běžně zcela zdarma?
Než toto budeme moci říci o českých bankách, ještě to chvíli potrvá. I ročník 2011 je totiž na absurdity velmi bohatý. Dokládá to nominační kolo, které probíhá celý listopad na našich stránkách. Krom poplatků z druhého až devátého místa z minulého ročníku 2010, tedy:
- Poplatek za předčasně splacený úvěr
- Poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat
- Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou
- Poplatek za vložení variabilního symbolu do příkazu k úhradě
- Poplatek za neuskutečnění platby (např. nepřijatý příkaz přes sběrný box)
- Poplatek za účetní položku
- Poplatek za vedení platební karty
- Poplatek za vedení kontokorentu i v době nečerpání služby
- Výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou
nabídne i současný ročník úplné skvosty!
NOMINUJTE SVŮJ OBLÍBENÝ ABSURDNÍ POPLATEK ZDE!
Nevěříte? Tak například příběh čtenářky Jarmily: „Dnes mi došel výpis z kreditky Chytrá karta. Už ji 2 měsíce nevyužívám, vše je splaceno, a přesto musím zaplatit 58,50 Kč. Prý za službu. Karta je chytrá, já jsem hloupá. Jdu ji vrátít, za rok by to bylo skoro 700 Kč, bez toho, že bych ji vůbec kdy použila."
Mezi favority bude zcela jistě patřit i poplatek za změnu PIN, jak píše Jiří. „Na jedné straně banky vyzývají ke změně PINu po určité době z bezpečnostních důvodů, na druhé straně ale za změnu účtují (nemalý) poplatek." Absurdní. K tomu se přidávají další čtenáři: „Poplatek KB za změnu PIN karty na bankomatu, 50 Kč." A co takhle platba za kontokorent, který nečerpáte? „Absurdita? Platba 19 Kč za každý měsíc i při nečerpání kontokorentu."
Nemáte dost? Představte si následující situaci: Máte doma malé dítko, které si v prasátku poctivě spoří drobné mince, aby si je pak šlo do banky vyměnit za opravdovou a dospěláckou bankovku? Ano, skvělý návyk! Tak se již připravujte, jak mu budete vysvětlovat toto: „Za směnu 100 kusů mincí v nominální hodnotě 1 Kč (tedy 100,- Kč)banka klientovi vyplatí kovovou padesátikorunu! Ztráta během chvilky činí - 50 %. Tak se podniká v Česku," upozorňuje čtenářka Marta.
Hodně nominovaných poplatků se jako již tradičně týká hypoték. „Za vyhotovení dodatku ke smlouvě o hypotečním úvěru - konkrétně změna fixace úroku - si GE Money Bank podle ceníku účtuje 3000,- Kč. Nic není zadarmo, ale výše tohoto poplatku mi připadá přehnaná," píše v nominaci Alena. A Petr přidává: „Nestačí poplatek za vedení hypotečního úvěru, je třeba platit i za včasné splacení. Poplatek účtuje ČSOB u balíčkového účtu Aktivní konto, kde je 10 převodů zdarma, 5 inkas zdarma, ale splácení hypotéky není ani převod, ani inkaso, takže je možno s úsměvem vybírat tento nesmyslný poplatek v další kategorii. Účet mám jen kvůli hypotéce, tak se mi to fakt vyplatí..."
Těžko se divit, že někteří klienti nejdou pro ostré slovo daleko. „Na účtu mám 30 000 Kč. Úroky za měsíc (můj zisk) jsou desetihaléře. No a za několik příkazů + poplatek za vedení účtu zaplatím 150,- Kč. A nakonec se dozvím, že čistý zisk ČS za loňský rok je 8,5 mld. Kč. Pěknej bordel!" píše Josef.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bankovnipoplatky.com