Oldřich Rambousek: Ekologismus nabírá na síle a vysává všem peněženky

12.09.2021 21:03 | Komentář

Ekologie je velmi ožehavé téma a hovoří se o ní neustále. Nejsem odpůrcem čistého životního prostředí, ale jsem toho názoru, že vše má mít své hranice a ekologie taktéž. Jsem toho názoru, že byznys s emisními povolenkami už došel někam, kde by vůbec neměl být a mění se v nástroj mocných ve smyslu odírání lidí doslova na dřeň.

Oldřich Rambousek: Ekologismus nabírá na síle a vysává všem peněženky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Elektrárna s chladícími věžemi

Ono totiž na základě prudkého růstu cen emisních povolenek bude zdražovat značně rychle všechno a nejvíce to bude odnášet koncový spotřebitel. Myslíte si, že taháním značných objemů peněz z kapes úplně obyčejných lidí dojde ke zlepšení stavu životního prostředí?? Pouze okrajově vážení, ale v zimě budeme mrznout.

Emisní povolenky jsou vlastně uhlíkovou daní, která se uvaluje na největší znečišťovatele životního prostředí. Nicméně majitelé podniků vyrábějících energie si s tímto moc hlavu lámat nemusí, neboť ať jsou emisní povolenky dražší, či levnější, tak jejich cena je promítnuta do cen pro koncového spotřebitele, který je nucen to zaplatit, a majitelé podniků jsou vysmátí, neb jsou opět na svých. Zde je něco špatně, nemyslíte?

Za těch skoro dvacet let fungování kšeftu s emisními povolenkami byli lidé na celém světě okradeni o biliony dolarů. Za ty peníze by musely být dávno elektrárny uhlíkově neutrální a dokonce pozlacené, ale nejsou. Jak je to možné? Kam jdou ty peníze? Kdo ví? Cesty peněz jsou nevyzpytatelné a někdy dosti tajemné. Běžný občan se pravdu nemá šanci dozvědět. Je to úplně stejný postup jako kdysi s azbestem, kdy muselo zemřít tisíce lidí, než pravda vylezla na povrch. Lhali politici, lhali lékaři, lhali majitelé fabrik na výrobu azbestu, a dokonce i komise uměle vytvořená pro kontrolu obchodu a použití azbestu. Trvalo to bezmála 80 let, než se chudák pravda dostala do povědomí společnosti. Do té doby se azbest v klidu vyráběl a používal a lidé umírali jak o závod na rakovinu. Samozřejmě páni podnikatelé byli za vodou, ale že by někdo odškodnil oběti jejich podnikání - to ne. Dle mého soudu jsou emisní povolenky obdobný švindl.

Oldřich Rambousek

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Když ve Washingtonu prší…

11:10 Jiří Paroubek: Když ve Washingtonu prší…

...v Praze se otvírají deštníky. A tak premiér Fiala, známý svou horlivostí vůči svým americkým a br…