První místo Jiřího Dienstbiera je neobyčejně příjemným překvapením, a to hned z několika důvodů. Především dokazuje, že i mezi předními politiky nejsilnějších stran se najdou jedinci, jimž veřejnost stále důvěřuje. Přitom Dienstbier vstoupil do výraznějšího povědomí veřejnosti teprve před rokem. To stál v čele pražské kandidátky ČSSD ke komunálním volbám a od počátku byl výrazným odpůrcem koalice sociálních a občanských demokratů.
Na svém postoji setrval i po koaliční dohodě a opustil vyjednávací tým sociálních demokratů. V rámci objektivity je ovšem třeba vzít v úvahu také argument příznivců koalice z řad ČSSD, že pro hlavní město je určitě prospěšnější spoluvládnutí s ODS nežli nemravná trojkoaliční vláda na centrální úrovni.
Ve stínové vládě sociální demokracie je Jiří Dienstbier ministrem spravedlnosti. V této roli má dostatek příležitostí k tvrdé kritice oportunistického ministra Jiřího Pospíšila. Stalo se tak například v průtazích s odvoláváním pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly. Zvlášť výrazná je Dienstbierova zásluha (spolu s Marií Benešovou) při vytvoření programu sociální demokracie pro potírání korupce.
Jiřího Dienstbiera považuji za nejperspektivnějšího politika sociální demokracie. Vidím v něm možná už příštího předsedu strany a později premiéra.
Bohuslav Sobotka se mezi nejoblíbenějšími politiky objevuje v průzkumech pravidelně. Jeho hlavní předností je naprosto korektní, byť ne vždy dostatečně rázná argumentace. Dokáže však reagovat věcně a vždy v pravý čas. Například v nejnovější tiskové zprávě odsoudil plán Nečasovy vlády propagovat svoje antisociální reformy za peníze daňových poplatníků:
„Premiér Nečas i ministr financí Kalousek by si měli uvědomit, že sebelepší marketingové triky a drahé mediální kampaně nemohou obhájit vládní chybnou daňovou i sociální politiku, která poškozuje většinu našich občanů a která zvýhodňuje jen ty nejbohatší. Sociální demokracie žádá, aby vláda od státních kampaní upustila, neboť se jedná o evidentní zneužití vládních pozic a porušování pravidel demokratické politické soutěže."
Rázně argumentovat naopak dokáže Michal Hašek. Bohužel, ne vždy na správném místě. Blahopřání Kalouskovi jako „nejlepšímu ministru financí galaxie" bylo vyloženým úletem a nepochybuji o tom, že Haška dodatečně hodně mrzí. Určitě by mu prospělo, kdyby svůj úlet zkorigoval. Jednou už to dokázal; asi před půl rokem si v televizní diskusi náramně notoval s Vítem Bártou, až z toho někteří komentátoři odvodili skrytou nabídku bližší spolupráce. Když však Bárta toto téma začal hlouběji rozvíjet, Hašek jej rychle utnul.
V roli jihomoravského hejtmana a předsedy Asociace krajů si však Hašek vede znamenitě. Zřejmě díky tomu je mezi oblíbenými politiky, ale obávám se, že jen do příštího průzkumu. Blahopřání Kalouskovi lidé Haškovi jen tak nezapomenou.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDETento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz