Oleg Gubin: Sociální demokraté rozhodnou v referendu

17.05.2018 19:27 | Zprávy

Od pondělí 21. května po tři týdny bude probíhat ve všech organizacích České strany sociálně demokratické referendum o schválení či odmítnutí společné vlády ČSSD s hnutím ANO Andreje Babiše. Podle ohlasů, docházejících ze všech okresů do pražského Lidového domu se zdá, že členská základna je přibližně rozpolcena od zásadního ano k rozhodnému ne.

Oleg Gubin: Sociální demokraté rozhodnou v referendu
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Pro obě hlediska existují závažné argumenty. Souhlasné stanovisko vychází z debaklu, který ČSSD utrpěla loni v říjnu ve sněmovních volbách. Strana musí být víc vidět; musí do vlády prosadit charismatické odborníky, kteří vedle důkladné znalosti svého oboru se budou moci politicky postavit Andreji Babišovi. Věřme, že takové osobnosti sociální demokracie ve svých řadách najde.

Odmítavý názor vychází ze zkušeností, které má ČSSD ze čtyřletého spoluvládnutí s Babišem. Většinu pozitiv, která Sobotkova vláda prosadila, dokázal Babiš mediálně prezentovat jako svůj osobní přínos. Jako příklad je možno uvést zvyšování minimální mzdy, nejnižší nezaměstnanost ze zemí Evropské unie, zvyšování HDP i důchodů. Jejich růst Babiš jako ministr naopak účinně brzdil. Co se vládě nezdařilo (zejména zákon o sociálním bydlení) bylo podle Babišových médií přičteno ČSSD. Všechny uvedené příklady budiž pro členskou základnu varováním.

Přejděme k technickým podrobnostem. Proč je třeba hlasovat na schůzích místních organizací? Daleko jednodušší je to přece elektronicky. Členové, kteří k internetu nemají přístup, by svůj hlas mohli poslat z okresního či krajského výboru.

Pozoruhodný článek na dané téma napsala Karolina Brodničková v deníku PRÁVO 15. května. Její úvodník vyšel na první straně pod palcovým titulkem Referendum může zhatit neúčast.

Samotný titulek vzbuzuje rozpaky. Proč by neúčast některých členů strany měla ohrozit platnost referenda? Je pravda, že některé stranické schůze nebývají schopné usnášení pro nízkou přítomnost členů. Podle stanov ČSSD lze na místní organizaci hlasovat v případě, dostaví-li se alespoň dvě pětiny členů. Jak deník uvedl, problematikou dostatečné účasti při hlasování v místních organizacích se v minulém týdnu zabývalo i předsednictvo ČSSD.

Členská základna by měla dostat podrobné informace o pojistkách ze strany Andreje Babiše. Už nejednou se stalo, že jeden den tvrdil opak toho, co prohlašoval o den dříve.

Od nesouhlasu s osobou trestně stíhaného člena vlády vyjednávací tým ČSSD ustoupil. Neodvratně se vtírá domněnka, že ČSSD je pro Andreje Babiše pouhým fíkovým listem pro získání důvěry ve sněmovně.

Oleg Gubin

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Evropské akcie mají za sebou nejhorší rok historie

19:00 Lukáš Kovanda: Evropské akcie mají za sebou nejhorší rok historie

Komentář k tomu, že evropské akcie mají za sebou nejhorší rok historie, alespoň ve vztahu k těm amer…