Ondřej Houska: Volit do europarlamentu má smysl. Volit předsedu Evropské komise smysl nemá

22.05.2014 14:16 | Zprávy

Kandidáta na nového předsedu Evropské komise by podle pravidel měli tak jako dosud vybrat na svém summitu lídři členských zemí Evropské unie. Díky Lisabonské smlouvě ale letos musejí vůbec poprvé vzít v úvahu výsledek voleb do Evropského parlamentu. A europoslanci by pak následně měli nového předsedu Komise zvolit.

Ondřej Houska: Volit do europarlamentu má smysl. Volit předsedu Evropské komise smysl nemá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Tak je to psáno na papíře, jenže několik vlivných europoslanců si usmyslelo, že bude vše jinak. Evropské politické strany tak do voleb postavily kandidáty, ze kterých by prý měli premiéři a prezidenti nového šéfa Komise vybrat. Nikoho jiného prý parlament nepodpoří. Prý to bude blahodárné pro evropskou demokracii, když si předsedu Komise zvolí lid.

Je to ukázkový příklad toho, jak si některá instituce, konkrétně Evropský parlament, snaží přisvojit moc, která jí v takové míře nenáleží. Parlament chce zbavit lídry členských zemí práva vybrat svého kandidáta.

Na první pohled nezní požadavek europarlamentu až tak nelogicky. Proč by neměl nejvyšší funkci dostat ten, kdo dostane nejvíc hlasů nebo dokáže sehnat většinu? Jenže ve skutečnosti je to jinak.

Platí známý fakt, že evropské volby jsou volbami v osmadvaceti členských zemích s minimálně osmadvaceti zcela různými okruhy témat. Výmluvný je už fakt, že soudný pravicový a proevropský volič musí chtít, aby v Itálii uspěla levice podle vedením premiéra Renziho. A ani socialista snad nechce, aby ve Francii zvítězila Marine Le Penová.

Na různorodou evropskou realitu prostě nelze aplikovat jednoduché pravo-levé vidění z domácí politiky.

Představa, že lidé na Šumpersku, v Linci nebo třeba na Sicílii dumají nad tím, jestli hodit hlas Jeanu-Claudu Junckerovi nebo Martinu Schulzovi je směšná. Vždyť podle průzkumů je socialistický kandidát Schulz málo známý i ve svém domovském Německu a Junckera znají jen lidé v zemích Beneluxu.

Zastánci ideje volby kandidáta na předsedu Komise tvrdí, že letos poprvé máme v Evropě před volbami debatu o skutečně evropských tématech. Ovšem, uštěpačně řečeno, dominantní je zatím v téhle debatě naprosté odmítání Unie nebo třeba eura ze strany euroskeptiků, kteří ve volbách výrazně posílí.

Skutečná debata, nikoliv výkřiky populistů, se odehrává jen v úzkém okruhu elit a lidí žijících v bruselské bublině. O většinovém veřejném mínění taková debata nevypovídá skoro nic. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

14:50 Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

„Lidé si musí uvědomit, že čtyři společnosti, které vyrábějí všech 72 vakcín (pro očkování děti v US…