Ondřej Kosina: Turecko na cestě k diktatuře

17.02.2017 16:20 | Zprávy

Turecko se po nevydařeném vojenském puči z loňského léta stává stále více autoritářským státem. Odpůrci režimu spekulují o tom, že celý převrat byl zinscenovaný samotným prezidentem R. Erdoganem, aby měl záminku k likvidaci opozice a mohl upevnit svou moc. Jeho hlavním cílem je změnit politický systém z parlamentního v prezidentský se silnými pravomocemi hlavy státu.

Ondřej Kosina: Turecko na cestě k diktatuře
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.

Masivní čistky

V Turecku i nadále pokračují zátahy proti jakýmkoli kritikům režimu a z práce bylo propuštěno dalších 4500 státních úředníků, včetně učitelů, policistů, počítačových expertů či knihovníků údajně podporujících pučisty. Rozsáhlé čistky trvají už déle než půl roku a dosavadní bilance je cca 125 tisíc propuštěných zaměstnanců a 40 tisíc zatčených. Jsou doprovázeny i sílící cenzurou médií – např. část rozhovoru s významným tureckým spisovatelem Orhanem Pamukem nebyla v tisku uveřejněna z důvodu jeho odmítavého postoje vůči posílení pravomocí prezidenta. O tom se bude rozhodovat v dubnovém referendu, které má Erdoganovi zajistit moc na úrovni diktátora a umožnit delší setrvání ve funkci.

Plánované ústavní změny

Plebiscit se uskuteční 16. dubna a voliči budou rozhodovat o osmnácti dodatcích turecké ústavy. Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) o změnu základního zákona usiluje už od volebního vítězství v roce 2011 a v říjnu 2015 získala pro tento záměr spojence i v opoziční Straně národního hnutí (MHP), která to společně s AKP více než třípětinovou většinou hlasů prosadila v parlamentu. Nové dodatky obsahují mimo jiné změnu parlamentního systému na prezidentský a tudíž zrušení funkce premiéra, zvýšení počtu křesel v parlamentu z 550 na 600 a reformu Nejvyššího soudu. Mimo jiné právě kvůli odporu vůči prezidentskému systému byl v květnu 2016 z funkce premiéra odejit Ahmet Davutoglu, kterého nahradil povolnější Binali Yildirim.

Příčiny Erdoganova úspěchu

Přestože chce současný prezident zlikvidovat demokracii a nastolit osobní diktaturu, může se opřít o podporu poloviny národa. Nahrává mu totiž několik faktorů. Jednak politický odkaz zakladatele moderní Turecké republiky a prvního prezidenta Kemala Atatürka, který si již za svého života vybudoval silný kult osobnosti a autoritářství tak má v zemi pevné kořeny. Nic na tom nemění skutečnost, že co se týká ideologie, jde Erdogan opačným směrem než Atatürk, a to od sekularizace k islamizaci. Dalším faktorem je slabá a nejednotná opozice vůči AKP, která by zemi nebyla schopna garantovat stabilitu a ani nemá ve svém čele silnou a charizmatickou osobnost. V neposlední řadě jsou to ekonomické úspěchy současné vlády a růst životní úrovně.

Aktuální průzkum preferencí

AKP má silnou podporu zejména ve venkovských oblastech. Poslední průzkum z 3. února naznačuje pokles popularity Erdoganovy strany na 45,1 %, přičemž předchozí lednové průzkumy jí přisuzovaly přes 50 % hlasů. Druhé místo si s 26 % udržuje levo-středová kemalistická Republikánská lidová strana (CHP) a 15,1 % podporou disponuje nacionalistická Strana národního hnutí (MHP). Poslední formací, která by pronikla do parlamentu, je prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) s 10,2 % preferencí. Budou-li pro změnu ústavy hlasovat voliči AKP a MHP, tak je téměř jisté, že se Turecko – významný člen NATO – přemění v prezidentský systém s diktátorem v čele.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

13:57 Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

Podmínky v tuzemském průmyslu se na konci roku znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) pokles…