Pavel Foltán: ČT hrátky o poplatky? Politikum čaj rum bum!

23.01.2025 8:55 | Glosa

Hrátky s ČerTem? A o poplatky? A všechno jinak? A všechno špatně? Inu evidentně je to kocourkovská tragikomedie. A skoro jako by sem tam z oka vypadla předloze některých scének a idealizovaných obrázků z té roztomile satirické pohádky z oněch dávných dob, kdy ještě ta tehdejší Československá televize kvalitně hrála „za málo peněz hodně muziky“.

Pavel Foltán: ČT hrátky o poplatky? Politikum čaj rum bum!
Foto: archiv
Popisek: Pavel Foltán

Vládní 5-1 koalice spáchala tu svou „velkou mediální novelu“ (vox populi jí dal krycí jméno „VeMeNo“) a ta se teď má znovu projednat v rámci programu aktuální schůze Poslanecké sněmovny (a možná k tomu i dojde – a možná to bude další díl téhle pro voliče už velmi trapné telenovely ve stylu nechutně nastavované kaše). Uvidíme, jak to experti z vládní koalice vysvětlí a zdůvodní. A jaké argumenty proti tomu budou mít opoziční poslanci. Zatím se koalice topí v nesmyslech. A opozice oponuje ve stylu popěvku „čaj pigi čaj pigi je silnější než twiggy“. Čili nic v rytmu doby „pro lidi a vlast“.

Takže ten koaliční návrh vypadá asi jako masopustní dupák na tenkém ledě. Jen tak velmi stručně pro příklad – jak to je (apoliticky) de facto, de iure, i ad bono mores = ve skutečnosti, podle práva, i podle dobrých mravů (což jsou základní podmínky):    

Zvýšit poplatky ve prospěch ČT kvůli možnosti příjmu TV vysílání na internetu nelze. Internet nebyl nastaven coby základní platforma vysílání a příjmu ČT programů. Jde totiž o televizní vysílání programů ČT coby televize veřejné služby (ze zákona) a ČT má v rámci toho vysílání plnit veřejnou službu veřejnosti, a to prostřednictvím vysílání cestou DVB-T2 čili digitálně terestricky = nikoli prostřednictvím internetu (tedy cestou IPTV – což je úplně jiný protokol). Navíc to vysílání těch programů ČT (ze zákona) ta veřejnost musí mít možnost přijímat do svých TV přijímačů (tj. „klasických“ televizí), a to zcela zdarma, protože ta veřejnost si za veřejnou službu tuhle ČT už platí, a to v rámci toho stávajícího poplatku za TV vysílání ČT a jejích programů. ČT ze zákona musí pro veřejnost vysílat (a plnit svou veřejnou službu) cestou DVB-T2 bez ohledu na existenci možností přenosu jiných technologií, včetně internetu, apod. Zásadní je zde fyzikálně technický fakt, že internet není primární platforma pro přímý přenos DVB-T2 signálu vysílání ČT ani analogového (terestrického) signálu audio vysílání programů Českého rozhlasu. Pokud totiž někdo může přijímat a přijímá (sleduje / poslouchá) programy ČT nebo ČrO cestou IT technologií do TV přijímačů, pak jde zpravidla o tzv. IPTV – čili televize po internetovém protokolu. Jsou tu z dřívějška i další protokoly, ponejvíce zde např. satelitní vysílání, apod. Jenže – a pozor na to – v těchto případech tu pak už nejde o ten primární přenos vysílání ČT coby média veřejné služby cestou DVB-T2 a tedy terestricky (resp. digitálně-terestricky), což je obligatorně nutný základ, který ČT musí veřejnosti zajistit a stát za to lidem ručí. A nelze lidi z pozice silnějšího subjektu nutit, aby používali další cestu (např. IPTV protokol, aj., včetně infrastruktury) a připláceli si za to. Lidi i zde musí mít možnost svobodné volby = svobodně si vybrat, co jim vyhovuje. Mají na to právo a stát je tu povinně (ze své podstaty) garantem toho práva, i jeho realizace. A v případě toho primárního signálu DVB-T2 to musí být pro lidi zcela zdarma. Proč? Inu, třebas už i jen proto, že ty kmitočty, (co ČT k vysílání svých programů cestou DVB-T2 používá) jsou národním bohatstvím ČR, neboli jsou v právním režimu res communis omnium = věc společná všem. Ale těch relevantních důvodů je tu ještě víc. Včetně toho, že stát (ani kvůli ČT příjmu – ani z jiných důvodů) nesmí nikoho nutit, aby si platil a používal internetové připojení, aby měl modem, počítač, i další zařízení, vč. např. tzv. „chytré“ televize (krycí jméno „smart TV“) a další technické „vymoženosti“. Jsou lidé, co tohle všechno a to další používat nechtějí – a nikdo je nesmí nutit, aby to používat museli. Tedy alespoň v tom skutečně demokratickém a právním státě je k tomu nikdo nutit nesmí (ani stát a jeho instituce – např. vláda, ministerstvo, část politiků, a další). 

Podobně je to i v případě, kdy VeMeNo chce lidi podojit navíc i za to, že mají ty tzv. „chytré telefony“ – a chce je za to šmahem plošně sankcionovat (kolektivní vinou) i v případě, že ne všichni ty „chytré telefony“ mají. Všichni tu nejsou povinni mít ony „chytré telefony“ a všichni nejsou povinni je používat ke sledování ČT programů. A kdyby to (byť i hypoteticky) např. ty lobby, ovládající tu ČT přes ty „své“ politiky a tu „svou“ vládu a ten „svůj“ stát chtěly těm svobodným lidem cumbefél nařídit, pak by to kdekoli kdokoli mohl vnímat i jako rozpor s ústavním pořádkem (omezení základních lidských práv a svobod, atd.) – což by pak asi přeci jen musel uznat i Ústavní soud – ještě navíc už jen i vzhledem k tomu, že uplatnění principu kolektivní viny právní řád ČR apriorně zakazuje. A našly by se i další důvody.   

Z hlediska právní konstrukce veřejné služby v médiích, kterou v sektoru TV vysílání ze zákona musí lidem plnit ČT, je zde tedy ta ČT poskytovatelem služby a veřejnost je zde spotřebitel – potažmo včetně jednoho každého diváka = plátce TV poplatků – a v tom případě tu jde o spotřebitelský vztah a v jeho rámci o plnění spotřebitelské služby ze strany ČT vůči veřejnosti, potažmo vůči divákům – poplatníkům. V tomto vztahu je divák – poplatník jasně v postavení slabšího subjektu, a ČT je v postavení silnějšího subjektu (zcela nepochybně). A dle příslušných ustanovení platné právní úpravy ve spotřebitelských vztazích nikdo – čili ani ČT – nesmí zneužít postavení silnějšího subjektu. A stát je povinen to slabším subjektům zajistit = slabší subjekty ochránit. A nikoliv naopak – sic! Jinak stát selhává. A lidé to poznají a pak „ocení“.

Lidé, co používají internet, i ty „chytré telefony“ a další zařízení, si to všechno sami platí. Další skryté daně za IT služby, za telefon, atd. přirozeně platit nechtějí a nota bene zrovna České televizi. Lidé, co využívají služeb IPTV, nebo SAT a podobných platforem přenosu TV signálu, ti lidé si za tyto služby také platí těm dodavatelům. Ti dodavatelé nejsou provozovateli vysílání s licencí od RRTV (jako třeba Nova, Prima, aj. televize) a nejsou ani provozovateli vysílání ze zákona (jako ČT), ale jsou to jen provozovatelé převzatého vysílání na základě registrace od RRTV a to je rozdíl. Ani zde tedy to (dle vox populi) „VeMeNo“ ty lidi nemůže víc dojit ve prospěch ČT – ti lidé si tu ČT i tak už platí v rámci toho, čemu se říkalo „must carry“ (základní nabídka).   

Jestliže koaliční vláda coby předkladatel té „Velké Mediální Novely“ v souladu s ČT namítal, že ta ČT má stále rostoucí náklady např. i vlivem rozvoje technologií a techniky a podobně, pak je nutno podobná tvrzení přesně doložit a prokázat, a to předem, včetně prověrky autorizované státní kontroly. Právě k tomu by totiž leckde leckdo mohl zcela logicky namítnout, že právě ten technický a technologický rozvoj může mít (a skutečně má) v praxi pozitivní efekty, jako např. snižování nákladů jak investičních, tak provozních, a jiných s tím souvisejících. Což ostatně dokazuje i praxe soukromých TV co mají licenci na vysílání v ČR a mají zhruba stejnou, či vyšší sledovanost, než má ČT a mají i zhruba stejný počet programů (nepřesně „kanálů“) a tu svou sledovanost dosahují s diametrálně nižšími náklady, než má ČT (placená z poplatků od veřejnosti a s aktuálním rozpočtem ve výši zhruba 8 miliard korun). To jsou fakta. A lidé v ČR nejsou hloupí. A jejich trpělivost není nekonečná. A volby se kvapem blíží. (Jo, a co korespondenční voliči z ciziny, co mají internet a mobily? Ti poplatky za vysílání ČT platí? A když neplatí, nebude to diskriminace voličů, co v ČR bydlí, pracují, platí tady státu všechny ty daně a poplatky, včetně toho ČT poplatku? Jemináčku, podívejme, na co všechno by se ten „malý český člověk“ mohl sám sebe i všech těch politiků zeptat. A podle toho se pak u voleb rozhodnout.)         

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Koubek zatajil při prodeji klubu soudní spory a mnohamilionové dluhy

16:42 Alena Maršálková: Koubek zatajil při prodeji klubu soudní spory a mnohamilionové dluhy

Samozvaný majitel SK Dynamo České Budějovice oklamal novináře, hráče, trenéry, fanoušky i představit…