Pavel Kopecký: Naděje, která zřejmě definitivně pohasla. Významní funkcionáři opouštějí stranu

09.12.2016 11:42 | Zprávy

Pavel Kopecký se zamýšlí nad propadem jedné naděje euroskeptické politické scény a přináší prohlášení, které po sněmu vydali odcházející národně konzervativně orientovaní členové ND.

Pavel Kopecký: Naděje, která zřejmě definitivně pohasla. Významní funkcionáři opouštějí stranu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod a demonstrace proti vlastizrádcům, kterou pořádala Národní demokracie

Národní demokracie (založená v lednu 2014 čtyři měsíce před volbami do Evropského parlamentu) se zpočátku jevila jako nadějná síla. Nabízela radikální variantu pro občany, kteří odmítali projekt Evropské unie, požadovali odchod ČR z bruselského područí - a přitom se neztotožňovali s liberálním (či spíše libertariánským) zaměřením Svobodných či s rozbředlou "kaší o ničem", v níž se vařila zdecimovaná ODS.

Národně-konzervativní program, prezentovaný především "politicky nekorektním" novinářem Adamem B. Bartošem, se jevil jako autentická alternativa ke stávajícím politickým uskupením tak či onak "kolaborujícím" s vládnoucím establishmentem. Zdálo se, že v jistém smyslu předjímá a signalizuje "vzpouru davů", která později dostala výraz v brexitu a trumpovské voličské revoluci.

Ne Bruselu

Připomeňme si, že před volbami do EP u nás nebyl subjekt, který by tak jasně jako Národní demokracie (ND) formuloval pronárodní program a zároveň si udržoval odstup od národně socialistické "pouliční scény" reprezentované Národním odporem a podobnými poněkud pubertálními bojůvkami, které nakonec politicky zaštítila Dělnická strana. ND navazovala na prvorepublikové tradice národních demokratů, byla pro mnohé skutečnou nadějí - a podle toho ji také okamžitě skandalizoval politický a mediální mainstream.

Tomio Okamura se v tu dobu věnoval propagaci své "přímé demokracie" v Úsvitu a programově příliš nekritizoval EU ani nepožadoval vystoupení naší země z tohoto spolku. Pod křídly Národní demokracie, která si přidala před volbami do názvu "NE Bruselu" se postupně formovala pestrá směska skládající se z výrazných osobností národní a konzervativní scény - od klasických národovců po národní katolíky.

Nepochopitelné výlety do pasti

Půl procenta hlasů, které v květnových volbách do EP zíkala, nebyl na sotva založenou a mediálně "zneviditelněnou" stranu vůbec špatný výsledek. A když v následujícím roce (2015) naplno vypukla migrantská invaze, která brzy naplno zachvátila nepřipravenou Evropu, otevřelo to oči mnoha lidem a ukázalo pravou tvář EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Budou parlamentní volby férové? Vsadím se, že nikoliv

9:16 Zdeněk Joukl: Budou parlamentní volby férové? Vsadím se, že nikoliv

U nás prý máme demokratické volby. Nikoho však nevzrušuje, že předběžné „síto“ pro volitelnost kandi…