Pavla Břečková: Prosadili jsme zrušení nesmyslné jednodenní lhůty pro přihlášky a odhlášky zaměstnanců

29.05.2020 9:09 | Zprávy

Společné úsilí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR spolu s Komorou daňových poradců ČR, Hospodářské komory a dalších podnikatelských svazů se vyplatilo, a pokoutný návrh MPSV na dramatické zkrácení doby z 8 na 1 den, kterou má firma na zaslání přihlášky či odhlášky zaměstnance České správě sociálního zabezpečení, se snad podařilo zvrátit.

Pavla Břečková: Prosadili jsme zrušení nesmyslné jednodenní lhůty pro přihlášky a odhlášky zaměstnanců
Foto: AMSP ČR
Popisek: logo AMSP ČR

Právě dnes by mělo MPSV předložit pozměňovací návrh poslanecké sněmovně, kterým bude lhůta vrácena zpět na 8 dnů.

V Poslanecké sněmovně minulý týden jako nenápadný přílepek úspěšně prošel pozměňovací návrh ohledně zkrácení lhůty, ve které má zaměstnavatel povinnost odeslat přihlášku a odhlášku zaměstnance příslušné Správě sociálního zabezpečení z dnešních 8 kalendářních dnů na nejpozději v následující pracovní den. V praxi to je však lhůta, která je ve většině případů nesplnitelná. „Jde o další návrh z dílny MPSV psaný přímo od stolu v útulné kanceláři ministerstva, zcela nedotčený firemní praxí,“ hodnotí místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Tuto lhůtu není možné splnit například v případě, kdy je mzdová evidence zpracovávaná externě a účetní do firmy dochází jednou či dvakrát týdně. To je běžná praxe nejen u malých a středních firem, ale i ve velkých firmách. Člen prezídia Komory daňových poradců Jiří Nesrovnal k tomu dodává: „Dále je třeba zohlednit, že u malých firem může dojít k tomu, že účetní onemocní, má ošetřování člena rodiny, čerpá řádnou dovolenou apod. Úprava de facto vyžaduje, aby mzdová účetní fungovala on line 365 dnů v roce. U větších a velkých firem pak může být problém i to, že procesy přijímání zaměstnanců (včetně software) jsou nastaveny tak, že počítají se současnou lhůtou osmi dnů.“  Zbytečné zkrácení lhůty by tak přineslo i další finanční zátěž pro firmy nyní zkoušené koronavirovou krizí, které mají navíc na starosti zcela jiné věci než „papírování“.

V tomto kontextu působil až úsměvně argument MPSV, že je možné požádat o stanovení jiné lhůty. To fakticky znamená, že je schválena lhůta, které není splnitelná, ale podnikatel může žádat o její změnu. Kromě další administrativy, kterou by tím ministerstvo nahrnulo na zaměstnavatele, navíc s nejistým výsledkem (žádosti nemusí být vyhověno), je toto důkazem nepromyšlenosti předmětného návrhu.

Logicky jej odmítli všichni zástupci podnikatelů včetně KDP ČR, a naše společné úsilí napomohlo tomu, že dnes je projednáván ve Sněmovně pozměňovací návrh na navrácení lhůty na původních 8 dnů. Předpokládáme, že bude schválen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…