Rada města Jindřichův Hradec dne 18. ledna 2017 rozhodla o vyhlášení ankety na výběr varianty úprav náměstí Míru, která probíhala od 24. ledna do 8. února tohoto roku. Zároveň předložila dva návrhy těchto úprav (s pořadovým číslem 3 a 5), o nichž mohl v anketě, která byla vyvěšena na internetových stránkách města a v Informačním centru v Panské ulici, hlasovat kdokoliv. Týden po zahájení ankety přibyla další možnost hlasování, tzv. „nulová varianta“. Varianta s číslem 3 obdržela 471 hlasů, pro variantu 5 hlasovalo 375 respondentů. „Nulovou variantu“ volilo, vzhledem k jejímu zpoždění, celkem 121 hlasujících. Domníváme se, že anketa, v níž se jedna z variant objeví v možnostech hlasování až týden po jejím zahájení, je neprůkazná a nelze z ní vyvodit jakékoliv platné závěry.
Ve středu, 15. února 2017, rada města Jindřichův Hradec přesto rozhodla na základě výsledků ankety o vítězném návrhu, jímž je varianta č. 3. Bohužel tato studie z našeho pohledu nedosahuje adekvátní kvality. V předloženém materiálu chybí jakékoliv ideové zdůvodnění a koncepční argumenty, které by řešení obhájily. V neposlední řadě je dle našeho názoru zpochybnitelná i estetická kvalita použitých prvků mobiliáře.
Nekvalita předložených návrhů tkví v nekoncepčním procesu, který radnice při řešení předprojektové dokumentace nastavila. Investici 2 milionů korun na úpravu náměstí Míru podle varianty č. 3 považujeme za zbytečnou.
Anketu, ve které může kdokoliv dodatečně hlasovat mezi dvěma finálními návrhy, nepovažujeme za adekvátní formu dialogu mezi městem a jeho občany o budoucí podobě náměstí Míru. Vzhledem k tomu, jak byl dosavadní proces zadávání a výběru předprojektové dokumentace netransparentní, žádáme o přehodnocení celé věci. Jsme přesvědčeni, že korektní a transparentní cesta vede ke kvalitnímu náměstí prostřednictvím regulérní architektonické soutěže. Vypsání této soutěže by měla předcházet obsáhlá debata s občany o tom, jaké náměstí chtějí mít a především by mělo být formulováno jasné zadání, a to opět ve spolupráci s odborníky na tvorbu veřejného prostoru.
Petiční výbor
MgA. Filip Hauser, Hradecká 250, Stráž nad Nežárkou, 378 02 - umělec
Bc. Matěj Šebek, Stará cesta 596, Jindřichův Hradec, 377 01 - student architektury
Mgr. Martin Vaněk, Panská 136/ I, Jindřichův Hradec, 377 01- historik umění a kurátor
Kontaktní osoba
MgA. Filip Hauser, Hradecká 250, Stráž nad Nežárkou, 378 02, dal bych mobil a mail
Podporují nás
akad. soch. Josef Andrle, sochař
Mgr. Stanislav Beran, spisovatel
Ing. arch. Pavel Boček, architekt
Mgr. et MgA. Zdeněk Kasper, podnikatel
MgA. Mag. Arch. Jakub Klaška, architekt
akad. soch. Vladimír Krninský, sochař a restaurátor
Mgr. Jarmila Kulhavá, bývalá ředitelka ZUŠ v J. Hradci
MgA. Vojtěch Maděryč, ředitel ZUŠ v J. Hradci
Ing. Karel Matoušek, zastupitel
akad. mal. Antonín Málek, umělec
Mgr. Jan Mikeš, kastelán Státního hradu a zámku v J. Hradci
Bc. Marián Mikula, zástupce ředitele ZUŠ
Zdena Skořepová, umělkyně
Kateřina Špidlová, podnikatelka
Petici můžete podepsat ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV