Registrace koček u jejich majitelů je stěžejním krokem k regulaci nadměrného rozmnožování koček v České republice. Problematika tzv. množíren koček doposud není v ČR nijak regulována a bez povinné identifikace, evidence a registrace všech koček ve stanoveném registru nelze regulaci zavést, kontrolovat ani vymáhat.
Navrhujeme, aby v rámci novely zákona 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání (sněmovní tisk č. 514), § 7a „Ochrana psů a koček při jejich rozmnožování“ bylo stanoveno:
-
provést jednoznačnou identifikaci každého kotěte čipem ještě před změnou majitele (prodejem, darováním či vydáním), nejpozději do věku 84 dnů, včetně registrace čipu ve stanoveném registru;
-
označit čipem kočky ve vlastnictví včetně registrace čipu ve stanoveném registru, s výjimkou koček od 15 let věku a po přechodné období pěti let i koček od 10 let věku;
-
označit čipem všechny dosud neoznačené kočky v útulku nejpozději před prodejem, darováním, vydáním jiné osobě, včetně registrace čipu ve stanoveném registru;
- uhradit označení kočky čipem na náklady obce v případě, že kočka byla nalezena a nález byl obci oznámen dle nového občanského zákoníku.
Aplikace čipu je pro kočky bezbolestná a čip kočce v životě nevadí ani neohrožuje její zdraví. Označení čipem a registrace čipu ve stanoveném registru má mnoho výhod. Mimo jiné umožní dohledání majitelů ztracených, zatoulaných, odcizených či týraných koček a pomůže v boji proti lidem, kteří kočky rozmnožují neetickým způsobem a bez dodržení vhodných životních podmínek.
Povinné čipování koček přinese snížení nabídky prodeje namnožených koček bez PP, čímž dojde k uvolnění prostoru pro umístění koček a koťat bez domova a tím ulehčení útulkům a zlepšení situace přemnožených koček v ulicích. Obchod s koťaty a kočkami v ČR dosahuje obřích rozměrů, např. denní nabídka prodejních cen koček bez PP se pohybuje v řádu přes 2 mil. Kč na jednom inzertním serveru a z těchto částek nejsou odváděny státu daně.
Dodržování podmínek rozmnožování koček uvedených v návrhu novely zákona považujeme za základní. Nelze odlišovat kočku chovnou od kočky domácí. Každá kočka a její koťata mají právo na stejné zacházení. U všech koček, a to i volně se pohybujících, lze regulovat jejich rozmnožování kastrací, kterou doporučujeme všem kočkám neurčeným k chovu.
Vyzýváme chovatelské organizace, útulky, azyly a depozita, aby se k naší petici připojili písemnou výzvou poslancům a senátorům, ve které vyjádří souhlas s naším záměrem.
Písemnou podobu petice včetně podpisového archu poskytneme na vyžádání.
Děkujeme.
Za petiční výbor: Soňa Šteigerová, Eva Iltisová, Daniela Faktorová, Michala Havránková, Lucie Kumpová.
Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn: kterýkoliv člen petičního výboru (klauzule vyžadovaná §5, písm. 1 zák. č. 85/1990 Sb.).
Petici můžete podepsat ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV