Petici proti Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí podepsalo 1100 občanů

20.04.2018 7:32 | Zprávy

Tisková zpráva k petici občanů za vykonání rozhodnutí přijatého zastupitelstvem Hlavního města Prahy dne 14. 9. 2017 neobnovit Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze

Petici proti Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí podepsalo 1100 občanů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Znovuodhalení zrestaurovaného pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze při příležitosti stého výročí od svého vzniku

Zastupitelstvem Hlavního města Prahy byl dne 14. 9. 2017 odhlasován nesouhlas se záměrem obnovení tzv. Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze a zastupitelstvo dále pověřilo Radu hlavního města Prahy, aby učinila všechny právní kroky vedoucí k rozvázání smluvních závazků a k odnětí souhlasu Hlavního města Prahy s umístěním tzv. Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze s termínem k 31. 12. 2017.

Vzhledem k tomu, že výše uvedená usnesení nebyla ještě stále naplněna, rozhodli se zástupci organizací, spolků, občanských iniciativ a církví (konkrétně v abecedním pořadí: Církev československá husitská, České studny, z.s., Exulant, z.s., Historická společnost Veritas, z.s. Křesťanská misijní společnost, paní Lenka procházková – autorka petice proti obnově sloupu, Ne základnám ČR, z.s.,  Nový život, o.p.s., ) vydat další petici, tentokrát za vykonání rozhodnutí přijatého zastupitelstvem Hlavního města Prahy dne 14. 9. 2017 neobnovit Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze.

Důvody, které vedly občany k podepsání petice, byly součástí textu petice: „Ač byla a je v mnoha křesťanských tradicích Marie v úctě jako Matka Páně, stala se paradoxně (v 16. a 17. stol.) symbolem potlačení utrakvismu, jako tomu bylo i v případě ideové symboliky Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, na němž se v jeho původní podobě vyskytovaly i postavy poražených ďáblů – od konce 16. stol. se symbolem vítězného katolicismu stal archanděl Michael porážející draka či ďábla. Mariánský sloup v Praze na Staroměstském náměstí byl vztyčen v podstatě jako symbol politický po uzavření Vestfálského míru ve snaze ovládnout celou Evropu v duchu netolerance a nesnášenlivosti, což odporuje myšlence demokratického zřízení. (blíže in: Causa Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze v dokumentech, Praha 2017). Proto Tomáš Garrigue Masaryk po jeho zboření napsal: „Když Pražané tu sochu odstranili, jsem sám tomu rád, protože ta socha byla politickou potupou pro nás.“ (in: Cesty demokracie I, vyd. 2003, s. 405 – 406) Vztyčení Mariánského sloupu v Praze na Staroměstském náměstí v Praze je v rozporu se současnými snahami o pokojné vzájemné spolužití křesťanských církví i všech lidí dobré vůle a spolupráci k dobru a prospěchu naší země.“

Za čtyři měsíce - k datu 18. 4. 2018  - podepsalo petici 1100 občanů. Proto se petiční výbor rozhodl Zastupitelstvu Hlavního města Prahy a Kontrolnímu výboru Zastupitelstva HMP odevzdat 101 listů petičních archů s 1100 podpisy na podporu naplnění usnesení Zastupitelstva Hlavního města Prahy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Omluví se někdo ostouzeným?

12:26 Zdeněk Jemelík: Omluví se někdo ostouzeným?

Dne 15. ledna 2024 zamítl Krajský soud Brno odvolání proti zákazu distribuce knihy Zločiny beze zbra…