Petr Báča: Evropský volební týden může přinést na trhy nervozitu

30.04.2012 15:33 | Zprávy

Pomyslnou tečku za minulým týdnem napsala čísla o americkém HDP. Ta poukázala na pomalejší růst největší světové ekonomiky na počátku letošního roku. Rozdíl tří desetin procentního bodu sice není nijak zásadní, avšak i tak číslo vyvolává určitou nervozitu, zejména s ohledem na slabší investice.

Petr Báča: Evropský volební týden může přinést na trhy nervozitu
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Ani v tomto týdnu americká ekonomika z hledáčku investorů zcela nezmizí - v plánu je totiž zveřejnění důležitých předstihových indikátorů (ISM) a čísel z trhů práce (ADP, payrolls). Zejména druhé jmenované mohou investorům trochu poplést hlavy - žádosti o podporu v nezaměstnanosti totiž v poslední době přinášely spíše negativní zprávy.

Ačkoliv vyšší než obvyklá nezaměstnanost v USA rozhodně není příjemná, tak při pohledu do jižních států Evropy lze mluvit o pořádném průšvihu. Podíl lidí bez práce ve Španělsku v březnu dosáhl 24,4 %, přičemž ve skupině mladých do 25 let je padesátiprocentní. Podobná situace je i v Řecku, kde budou mít voliči v neděli (6. května) možnost vyjádřit se k současné situaci. Právě nadcházející řecké parlamentní a francouzské prezidentské volby budou tento týden přitahovat zřejmě nejvíce pozornosti. V prvním případě lze očekávat zásadní změny - stranám, jež na řecké politické scéně dominovaly (PASOK a ND v minulých volbách získaly podporu 77 % voličů), poslední průzkumy věští zisk kolem 40 % hlasů. Se současnou garniturou si budou chtít vyřídit účty zejména mladí lidé a důchodci (dohromady 45 % voličů), kterých se nynější situace dotýká nejcitelněji. Nicméně, tři strany, které reformy podporují, mají stále realistickou šanci na parlamentní většinu.

Po dvou týdnech půjdou k urnám i voliči ve Francii. Mírným favoritem druhého kola prezidentských voleb je socialistický kandidát Holland. O novém kandidátovi budou do velké míry rozhodovat nevyzpytatelní voliči extrémně pravicové Národní fronty (v prvním kole 18 % hlasů). I v případě vítězství Hollanda neočekáváme zásadní obraty ve francouzské domácí ani zahraniční politice.

První květnový týden je nabitý důležitými událostmi, které mohou na trhy přinést další nervozitu. Ať už následujících 168 hodin přinese cokoliv, nudit bychom se rozhodně neměli...

Petr Báča
Analytik ČSOB

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

19:10 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

Česká literatura uplynulé stovky let sestávala z mnoha originálních osobností. Mnohé z nich působily…