Petr Bílek: Jednoduchý agent je k ničemu

27.10.2018 17:27 | Zprávy

Poté, co sovětská armáda rozdrtila v roce 1956 tamní povstání, vydalo se z Maďarska na Západ dvě stě tisíc antikomunistů. Na podzim toho roku pozvala vláda Einara Gerhardsena tisíc pět set maďarských uprchlíků do Norska. V prosinci se vydali vyslanci různých norských organizací do táborů v Rakousku, aby koordinovali přesun utečenců do provizorních táborů organizovaných humanitárními organizacemi.

Petr Bílek: Jednoduchý agent je k ničemu
Foto: Wikimedia
Popisek: Zničený sovětský tank T-34/85

Maďaři se v nich měli zdržovat co nejkratší dobu, po vyslechnutí bezpečnostními službami měli být umístěni v norských rodinách. Pokud byli mezi uprchlíky lidé s důležitými informacemi, zajímala se o ně i CIA. Snadno se mezi nimi také mohli skrývat špioni maďarských vládních bezpečnostních složek. „Norové však netušili, že s hledáním špionů z východního bloku jim na jaře 1957 … pomáhá agent StB Hájek.“ Tato věta není z žádného špionážního thrilleru, vůbec nejde o fikci. Napsal ji Terje B. Englund, norský novinář a spisovatel, který žije od roku 1993 v Praze a právě vydal v českém překladu svou knihu Špion, který přišel pozdě. Jde o detailně faktograficky zpracovanou historickou studii, jež nese podtitul Československá rozvědka v Norsku.

Připadá mi, že Englund se musel do archivů na léta zavrtat jako červotoč, jak koneckonců zněl i krycí název jedné z mnoha akcí StB. Rozhodnutí napsat norsky knížku o činnosti I. správy SNB, tedy československé rozvědky, v Norsku vypadá na první pohled úplně bláznivě a myslím, že ani jeden český historik by si od toho nic nesliboval. A to je právě chyba. Apriorní pohled je zavádějící, stereotypy paralyzují, cestou k objevům se musí kráčet bez předsudků a zvědavě. Englund předvedl brilantně, jak by mohl pracovat Ústav pro studium totalitních režimů. Neprodíral se jen archivními dokumenty, protagonisty příběhů, pokud ještě žijí, kontaktoval a hovořil s nimi, když s ním hovořit chtěli. To vše by ovšem nestačilo, kdyby nevládl citem pro přitažlivé vrstvení point, kdyby látku jen tak prostě položil na stůl. Ne nadarmo chodil do školy k mistrům špionážního žánru. Neminul ani Fredericka Forsytha, jak je vidět z toho, když parafrázuje spisovatelovu historku. Forsyth sbalil v baru hotelu Jalta při své návštěvě Prahy roku 1963 krásnou dívku a vyrazili na noční koupel k rybníku za městem. „To by mě opravdu zajímalo, co dnes večer dělá StB,“ prohlásil prý Angličan po aktu, překvapený, že je nikdo nesledoval. „Právě ses s ní vyspal,“ ozvala se česká kráska.

Představím-li si ty hory hlušiny, jakými se Englund musel provrtávat v raportech špionů, uvědomím-li si, kolik energie věnoval podrobnému studiu politických reálií obou dotčených zemí, v úctě smekám. Napsal absolutně objevnou knihu a napsal ji strhujícím způsobem. Původním scenáristou zachycených a vyprávěných příběhů však nebyl on, nýbrž studená válka. Z bědných uprchlíků se jedním podpisem stávali prominentní agenti a stejně tak rychle se z prominentních agentů stávali kriminálníci nebo opovrhovaní lůzři. Dvojití agenti byli pravidlem a patří k věci dodnes. Jen kdyby Sergej Viktorovič Skripal mohl vyprávět!

Petr Bílek

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinamiPublikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Budoucnost národů

12:16 Petr Hampl: Budoucnost národů

Denní glosy Petra Hampla.