Petr Brandtner: Jak jmenovat ředitele Památníku Terezín aneb Školník ředitelem

13.06.2017 16:34 | Zprávy

Nedávná bouře v Národní knihovně Praha ohledně jmenování nového ředitele této největší knihovnické instituce v zemi velmi problematickým rozhodnutím ministra kultury Hermana (které zejména zasvěcení knihovníci označují spíše za diletantské a likvidační), má své pokračování. Dostal se k nám další velice podobný případ. Jen o pár týdnů starší, avšak mediálně zcela zamlčený. Jde v něm opět o jmenování šéfa významné kulturní instituce v gesci MKČR, tentokrát Památníku Terezín.

Petr Brandtner: Jak jmenovat ředitele Památníku Terezín aneb Školník ředitelem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Získali jsme vyjádření dr. Věry Leiningerové, která v tomto příběhu sehrála smutnou roli „černého vzadu“. Zde je její autentické vyjádření:

„Ohledně záležitosti obsazení pozice ředitele v Památníku Terezín a dle mé aktuální zkušenosti chybí ve „spravováni“ kultury nejenom transparence a praktická uvážení, ale i morální zodpovědnost při dlouhodobých rozhodnutích, konkrétně ze strany pana ministra Mgr. Hermana.

Dle konkurzu na místo ředitele/ředitelky Památníku Terezín jsem se přihlásila do výběrového řízení a zúčastnila krátkodobě stanoveného pohovoru a manažerského testu před mně neznámou, třináctičlennou komisí, ve středu 19. dubna 2017. Některé členy mohu identifikovat zpětně, vzhledem k situaci si nejsem jistá, zda byl přítomen i odstupující ředitel pan Munk.

Pohovor před komisí, které se pan ministr osobně nezúčastnil, vedl při přítomnosti ředitele resortu náměstek ministra. Komise proběhla z mého subjektivniho pohledu věcně, snad s výjimkou ředitele Židovského muzea, p. Pavláta, který se i k překvapení členů komise často ujímal slova a negativně komentoval plány či změny v Památníku Terezín při spolupráci především mezinárodním směrem, a mé konkrétní plány na získání grantů Evropské unie, neboť dle jeho názoru již „Židovské muzeum vše toto dělá“. Ostentativní „zkouškovou“ otázkou bylo: „Jaký je rozdíl mezi holocaustem a šoa?“, což mě jako dlouholetou docentku na dvou německých univerzitách v oblasti židovských dějin a i přes devítileté zkušenosti s různými „kulturami“ v Asii resp. Singapuru, opravdu ohromilo.

Profesionálnost vedení komise a otázky ohledně manažerství ze strany úředníků a zájem o spolupráci ze strany města Terezín, uvítán především jeho starostkou, vyrovnaly jaksi mé překvapení z obav pana ředitele Pavláta z možné „konkurence“ v bádání k tématu holocaust. Po komisi mi bylo sděleno, že výsledek bude dodán poštou v době asi deseti dnů. Dle telefonátu z mé strany ze dne 3.5.2017 pan ministr nebyl ještě rozhodnut. O to větší překvapení u mě vyvolalo, že již při akci Památníku v pátek 5. května 2017 jmenoval pan Mgr. Herman osobně do funkce ředitele nynějšího vedoucího dokumentačního oddělení Památníku Terezín pana Mgr. Roubínka, a sice na základě „speciálního vztahu ke speciálnímu místu“ (zpráva ČTK a webová stránka Ministerstva kultury). Vzhledem k tomu, že si zprávy v tisku protiřečí; není jasné, zda o tom někdo věděl předem (Mgr. Roubínek byl na akci samozřejmě přítomen), zda jmenování bylo sice právoplatným, ale direktivním osobním rozhodnutím ministra, či zda a co, či koho a z jakých důvodů zodpovědná komise doporučila, či ne. (ZDE a ZDE)

S důrazem pana ministra na vyjasnění tohoto „speciálního vztahu k tomuto speciálnímu místu“, který dle jeho projevu vedl k jeho rozhodnutí, ale v pozvánce k pohovoru jako kvalifikační bod uveden nebyl, jsem se na něj krátce po té obrátila s dopisem, neboť jsem názoru, že je-li „speciálním vztahem“ myšlen původ, či svazky spojené s neblahou historií Památníku v letech 1941-45, jedná se o uplatňování Norimberských zákonů. Nechci tím zpochybňovat jeho - doufejme spíše naivně nostalgické - úsilí, ale v historické souvislosti se absurdně jedná o diskriminující, ba z mého hlediska rasistickou podmínku – a to ve státě, který se snaží i na mezinárodní veřejnosti jevit jako fungující demokracie. Já osobně jsem příbuzné, kteří v ghettu i v Pevnosti Terezína byli, resp. zemřeli, měla také, ale nepřipadalo mi ani vhodné ani korektní to konkrétně do přihlášky ke konkurzu uvádět, vzhledem k tomu, že to není ani osobní zásluha ani uznávaná kvalifikace k řízení státní příspěvkové organizace.

Rozhodnutí o tom, že jsem nebyla vybrána, jsem obdržela s podpisem pana ministra ze dne 11.5.2017, tedy poštou až měsíc po komisi, 19.5.2017.

Ve směru diskriminace vyvstávají i další otázky jako je prosazování principů „rovných práv mužů a žen“, nebo „protikorupční opatřeni“ v praxi, která lze najít na webovce ministerstva ZDE, ZDE a ZDE.

Portál ministerstva k „otevřené kultuře“, který má dle ministerstva řešit komplexní zpřístupnění informací veřejnosti podle zákona č. 106/1999 Sb., zákona o svobodném přístupu k informacím, je doposud prázdný (ZDE).

V tomto konkrétním případě: Bližší pohled na odborné badatelské či manažerské kvalifikace nově jmenovaného ředitele, dle jeho životopisu, který je uveden na stránkách Památníku (ZDE), ukazuje, že sice studoval a pracoval v cizině, ale že ve věku 45 let nemůže prezentovat takřka žádné samostatné vědecké výsledky a je dle vlastních informací v životopise bez manažerských zkušeností, opomineme-li roli „recepčního či bezpečnostního referenta a důstojníka“ nebo „psanou a verbální komunikaci se zahraničními kolegy“.

Z pohledu promované historičky a po mnoha letech ve funkci docentky mj. židovských dějin na dvou německých univerzitách, si dovolím posoudit, že jeho diplomová práce v historii k tématu „Reflexe genocidy českých židů od roku 1945 do současnosti.“ (“Analýza národních příběhů hostitelských zemí obětí holokaustu a vliv na jejich individuální válečné svědectví) je vědecky – a sice metodicky (ze zpracování není jasné o jaký obor se vůbec jedná - historii, sociologii, psychologii, filmovou vědu) i obsahově nedostačující. Jedná se vskutku o náhodné kompilace (a ne analýzu) faktů s dodatečně konstruovanými tezemi na úrovni gymnaziálního studenta. Pro mě nepochopitelně vysoké ocenění ze strany doporučujícího docenta i oponenta vyvolává sice slzy jako u jejich autorů, ale z důvodu neodbytné otázky, do jaké míry jsou zodpovědní univerzitní docenti schopni takovou práci ohodnotit za výbornou – a hlavně proč. K posouzení ZDE.

Ne, jistě nejsem objektivní, a nemyslím, že při takové zkušenosti s politickou kulturou vůbec mohu být, ale rozčiluje mě takové diletantství při zacházení s kulturními hodnotami, které ovlivňuje nejenom budoucí obsahový vývoj či přinejmenším stagnaci Památníku Terezín, právě i ve vztahu k jeho internacionální (de)reprezentaci.

Při mé poslední návštěvě Terezína – den před termínem komise - jsem našla – na rozdíl od názoru Mgr. Hermana vysloveného v projevu na akci Památníku ze dne 5. 5. 2017 – sice vizuálně upravenou Malou pevnost a několik objektů v bývalém ghettu, ale město Terezín, jako bývalé ghetto v katastrofálním rozkladu a stavu, podobném tomu, jaký ho znám již před 30, 25 a 16 lety. Jistě, že důvody jsou mnohostranné - nejenom rázu přírodních katastrof jako jsou povodně - a daly by se diskutovat dále.

Z tohoto důvodu jsem představila můj záměr, že Památník nelze vyzvednout na úroveň podobných evropských muzeí a kulturních zařízení bez spolupráce s městem a vybudováním adekvátní infrastruktury celého historického komplexu. I sám Památník má totiž velké nedostatky: Při bližším pohledu na jenom z části dostupné expozice - nebylo přístupné první patro Muzea Malé pevnosti s výtvarnou expozicí, jen část kolumbária a většina expozic v Magdeburských kasárnách, podobně byly nefunkční stránky Gepan u pokladen – jsem byla šokována i neadekvátním zastaralým konceptem a prezentací některých muzeálních expozic, z části na úrovni 70tých let, nejenom muzeálně ale i z pedagogicko-studijního hlediska. Proto nechápu to optimistické nadšení nad výdobytky minulých let, které pan ministr Herman zdůrazňoval při svém projevu, a vnucuje se mi otázka, jestli se vůbec mohl do hloubky o tomto, pro něj tak „speciálním míste“, informovat a jestli měl při svém časovém rozvrhu možnost, se vůbec projít pěšky – jako normální návštěvníci - po bývalém ghettu. Jak v komisi, tak později v dopise z 12.5.2017 jsem mu nabídla studii k vývoji, ale i možnosti získání finančních prostředků ze strany Evropské Unie, především s dlouhodobým cílem vybudování mezinárodně reprezentativní odborné a vzdělávací instituce v Památníku, tedy Centra holokaustu (genocidy a perzekuce, rasové, politické apod.), ale i cestu k uznání Terezína jako výjimečného architektonického celku za hodnotný kulturně-historický objekt pod záštitou UNESCO. Na jeho osobní odpověď stále čekám. Aktuálně jsem se proti jeho rozhodnutí odvolala, a sice z hlediska jeho posudku odborné kvalifikace a manažerských zkušeností, ale i s ohledem na aktuální statut Rady vlády pro rovnost žen a mužů z r. 2016 a zažádala o informace dle zák.č. 106/199 Sb.

S ohledem na postup ministra Hermana při tomto jmenování nutně vyvstávají otázky nejenom ohledně transparentnosti celého výběrového procesu, ale neodbytně se vnucuje myšlenka, že o „následníkovi“ ředitele již bylo, na základě různých společensko-politických vztahů, rozhodnuto dlouho předem, bez ohledu na faktickou kvalifikaci kandidátů a při komisním řízení jako zástěrkou k tomuto „absolutistickému“ rozhodnutí, tedy z legální pravomoci pana ministra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Lidovecké konce

15:16 Jiří Weigl: Lidovecké konce

Blíží se konec pro naši zemi nepříliš úspěšného roku. Všeobecná nejistota je ohromná, budoucnost prů…