I v posledním kvartále růst hospodářství silně podporovala spotřeba domácností poháněná zlepšováním finanční situace spojené s rostoucími mzdami a vysokou zaměstnaností. K růstu ovšem tentokrát největší měrou přispěly i investice, konkrétně výstavba bytů i průmyslových budov a infrastruktury. Po krátké přestávce začaly firmy, zřejmě pod tlakem přetrvávajícího nedostatku zaměstnanců, rovněž znovu investovat do strojů a ICT. Negativně tentokrát ovlivňoval výkon ekonomiky výsledek zahraničního obchodu, na kterém se podepsala jednak slabá zahraniční poptávka omezující exporty a naopak silná domácí poptávka, která zase tlačila na růst dovozů.
Při letmém pohledu na nabídkovou stranu ekonomiky je vidět, že průmysl jako největší tuzemské odvětví zcela ztratil tempo a propadl do mírného mínusu. Ekonomiku proto táhly nahoru především služby – konkrétně IT a telekomunikace, obchod, doprava atp. a v neposlední řadě i stavebnictví.
Za celý rok se český HDP zvýšil o 2,4 %, což není rozhodně nijak ohromující výsledek, nicméně s ohledem na vývoj především v západní Evropě, kam směruje většina tuzemského exportu, jde stále ještě o velmi dobré číslo. Samo o sobě totiž zajišťuje jednak vysokou zaměstnanost i solidní růst mezd bez prudkého zhoršení konkurenceschopnosti.
Ekonomický růst v každém případě zpomaluje a je jen velkou neznámou, nakolik jej zasáhne současné dění okolo šířícího se koronaviru. Jak moc se dál propadne zahraniční poptávka, zejména pokud jde o automobilový průmysl, nebo nakolik začnou firmy revidovat svoje investiční záměry. Na vyčíslování těchto důsledků je nicméně stále ještě velmi brzy. Prozatím počítáme se zpomalením růstu HDP pod dvě procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV