Petr Dufek: Chuť investovat firmám (zatím) příliš nechybí

08.04.2022 15:33 | Komentář

Vzhledem ke zpoždění tvrdých dat z ekonomiky – ta dostupná totiž ještě zdaleka nereflektují důsledky války na Ukrajině – nám nezbývá nic jiného než o to víc sledovat ta měkká v podobě různých průzkumů důvěry, indexů nákupních manažerů apod.

Petr Dufek: Chuť investovat firmám (zatím) příliš nechybí
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Jedním z aktuálně nejnovějších je pravidelný průzkum prováděný pod hlavičkou Svazu průmyslu ČR a ČNB zaměřený na situaci a očekávaný vývoj v podnikové sféře. Z jeho výsledků prezentovaných v databázi ČNB lze vyčíst například následující… 

Asi nikoho nepřekvapí zvýšená inflační očekávání, která hned tak podle názoru firem neodezní. Ještě v příštím roce předpokládají nejenom vyšší výrobní inflaci, ale i tu spotřebitelskou. Na druhé straně i v tomto inflačním prostředí opět roste ochota firem zvyšovat investice (byť není nijak rekordní), i když podniky předpokládají přece jen horší dostupnost úvěrů v důsledku rostoucích úrokových sazeb i přísnějších úvěrových podmínek. Na druhé straně slabé budoucí poptávky se obávají stále méně.

Aktuální průzkum naznačuje i měnící se situaci v zásobách, které sehrávaly velkou roli v loňském roce. V letošním prvním kvartále došlo k výraznému snížení zásob vstupů i hotové produkce. Naproti tomu meziročně výrazně narostly zásoby nedokončených výrobků, zřejmě v důsledku chybějících komponent či dalších vstupů. Asi každého napadne situace v automobilovém průmyslu, který od druhého čtvrtletí loňského roku trápí výpadky v dodávkách čipů.

Z pohledu zakázek na období tří až šesti měsíců firmy nejsou nijak příliš optimistické, což není s ohledem na situaci průmyslu až tak překvapivé a ve srovnání se situací v době první a druhé vlny covidu jde stále ještě o příznivější očekávání.

Jako tradičně jedním z nejzajímavějších výsledků průzkumu je úroveň kurzového zajištění. Ukazuje, nakolik využily firmy předchozího oslabení koruny k tomu, aby si díky úrokovému diferenciálu vytvořily například forwardové pozice. Zajištění pro letošní i příští rok je spíše podprůměrné. Na horizontu jednoho roku je zajištěna jen třetina firem, zatímco dlouhodobý průměr je zhruba 36 %, v roce 2018 to bylo dokonce necelých 46 %.

Nejnovější průzkum nevyznívá nijak dramaticky nebo pesimisticky. Ukazuje, že se firmy musí vypořádávat v době vysoké inflace a úrokových sazeb s trochu jinými problémy než dříve, že zůstávají pozitivně naladěné v případě dalšího růstu zaměstnanosti, nicméně i nadále nepředpokládají, že by výrazněji zvyšovaly mzdy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Slováci snižují daně malým firmám

12:16 Jiří Paroubek: Slováci snižují daně malým firmám

Koalice Spolu Petra Fialy, slibovala v daňové oblasti na začátku volebního období hory s horáky. Spe…