Už před dnešním zasedáním bylo zřejmé, že debata se bude točit okolo otázky, zda sazby ponechat či zvýšit, nicméně dva hlasy pro jejich navýšení a docela jestřábí komentář guvernéra na tiskové konferenci jsou přece jen trochu překvapením. Nelze opomenout ani kontrast mezi tóny linoucími se z centrální banky v Praze a ve Frankfurtu. Ale popořadě.
Ponechání sazeb na současné úrovni je vlastně pragmatickým rozhodnutím na zasedání, kdy je k dispozici stará, byť vcelku se naplňující prognóza. Ta sama o sobě předpokládá, že by ČNB měla svoji hlavní sazbu letos ještě jednou zvýšit, nicméně už na začátku příštího roku ji snížit… a nikoliv jednou. Vypadá to sice jako „jemné“ dolaďování, nicméně ve stínu zahraničních rizik a nejistot však nemusí být zrovna nejvhodnější. Už třeba proto, že důsledky změny sazeb přicházejí nikoliv hned, ale s poměrně velkým prodlením. Hlavním argumentem pro ponechání sazeb byla opatrnost daná nejistotami a riziky z vývoje v zahraničí.
Pro zvýšení sazeb zase svědčily kromě prognózy zvýšené inflační tlaky a slabá koruna. Nicméně, jak uvedl guvernér, i na příštím zasedání se nejspíše o zvýšení sazeb bude znovu jednat. A rozhodnou nová čísla z domácí ekonomiky. Pokud se potvrdí, že česká ekonomika je stále silně imunní vůči útlumu poptávky v Evropě, nelze vyloučit, že v ČNB zvítězí jestřábí postoj. Aby to nebylo až tak jednoduché, do rozhodování promluví i nová prognóza. A ta už nemusí být pro nejbližší období až tak optimistická jako ta současná, podle níž ČNB předpokládá postupné zrychlování ekonomiky až na téměř 3 % v roce 2020. Proto ani současný rázný postoj ČNB nemusí do konce roku automaticky znamenat i vyšší sazby.
O snižování sazeb, které v nemalé míře implikují finanční trhy, řeč tentokrát nebyla a zřejmě ani v listopadu nebude. Zato se může rozvinout diskuse okolo možnosti oživení odprodeje výnosů z devizových rezerv, který ještě před devizovými intervencemi ČNB prováděla. Ne že by samy o sobě zválcovaly kurz a pomohly koruně dohnat prognózu, avšak alespoň by zbrzdily soustavný nárůst devizových rezerv. Už třeba proto, že přibývající eura je třeba stále někde investovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV