V průmyslu a ve stavebnictví se nálada nicméně nezměnila, i když firmy stále vnímají útlum zahraniční poptávky. Na druhou stranu jsou však mírně optimistické, pokud jde o očekávaný vývoj poptávky v příštích třech měsících. To samo o sobě znamená, že podniky nepodléhají destruktivní náladě, jako například v Německu, a zatím nemění ani své plány nebo zaměstnanost.
Pozitivně hledí do budoucna rovněž stavební firmy, které z pohledu zakázek mají o práci postaráno, jen je stále brzdí nedostatek pracovníků na jejich realizaci.
O snížení podnikatelské důvěry se tak v posledním měsíci postaraly služby a obchod. Na vině nejsou ani tak zhoršené vyhlídky, jako spíše hodnocení současné situace.
Pesimismem do budoucna tedy podnikatelé „nehýří“, zato spotřebitelé jsou v hodnocení výhledu ekonomiky opatrnější. Neobávají se přitom ani tak o sebe, pokud jde o jejich finanční situaci či nezaměstnanost a inflaci, ale o celkový vývoj ekonomiky.
Nejnovější ukazatelé důvěry naznačují zpomalení ekonomiky, nicméně nijak dramatické. Neměly by proto vést ani k výraznějšímu přehodnocování investičních záměrů ani spotřebitelského chování. To by totiž samo o sobě, jak už z nedávné české praxe vyplynulo, dokázalo ekonomiku do útlumu skutečně nasměřovat. Hlavní slabinou stále zůstává zahraniční poptávka – přetrvávající vnější rizika v podobě brexitu, útlumu poptávky po automobilech atp. Důvod k přepisování výhledu však ani dnešní čísla nedávají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV