V největším tuzemském odvětví – průmyslu – se dokonce nálada v posledním měsíci zlepšila s tím, jak podniky očekávají zvýšení poptávky v nejbližších třech měsících a zrychlení výroby v průběhu následujícího půlroku. Je samozřejmě otázkou, nakolik jsou tato očekávání realistická s ohledem na potenciální riziko zamrzávání mezinárodního obchodu v důsledku šíření koronaviru, a tak je prozatím budeme brát spíše s určitou rezervou.
Zatímco v průmyslu se nálada zlepšuje, ve stavebnictví jde vývoj opačným směrem. Nálada stavebníků v posledním měsíci poklesla, a to především v důsledku slabší současné poptávky i té očekávané v horizontu šesti měsíců.
Výrazný obrat nálady nastal v obchodě, kde jsou firmy nejoptimističtější za posledního půldruhého roku. Zřejmě pochopily, že spotřebitelská poptávka zůstává nadále silná a nic na tom nezmění ani nebližší měsíce. Nakonec mzdy rostou solidním tempem, nezaměstnanost zůstává v blízkosti minima a ani nálada mezi spotřebiteli není rozhodně nijak negativní, byť se v posledních měsících postupně snižovala. Důvodem jsou především obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, nikoliv však té vlastní. Lidé stále více berou v úvahu zprávy o potenciálním ochlazení ekonomického růstu, nicméně nepřipouštějí si, že by se jich to mělo přímo dotknout. Proto neroste ani strach z nezaměstnanosti a to co vstupuje do popředí, je spíše obava z rostoucí inflace.
I když důvěra spotřebitelů znovu poklesla, výraznou změnu chování spotřebitelů nepřinese. Dál proto počítáme s mírným růstem maloobchodních tržeb a s tím, že spotřeba domácností zůstane hlavní hybnou silou ekonomického růstu v letošním roce. V každém případě se však vyšší inflace postará o to, aby reálný růst spotřeby - a rovněž tržeb obchodníků – byl letos pomalejší než v roce 2019.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV