Slabší čísla z EMU nejsou žádným překvapením vzhledem k pandemické situaci v závěru roku a pokračující neutěšené situaci v dodavatelských řetězcích. Negativní dopad měla nepochybně i nebývale vysoká inflace podepisující se na reálné finanční situaci domácností.
Už v pátek jsme měli možnost seznámit se s výsledky německého a francouzského hospodářství, které dosáhly zcela protichůdných výsledků. Zatímco německá ekonomika propadla o 0,7 %, francouzská si připsala 0,7 % díky domácí poptávce k dobru.
Z jedenácti zemí, které byly zatím schopny dodat své předběžné výsledky (vč. ČR, jejíž odhad HDP je důvěrný až do zítřejších devíti hodin) vykazují jen tři pokles HDP. A sice Rakousko, Německo a Lotyško. Naproti tomu HDP sedmi zemí – navzdory nepříznivé situaci – vzrostl, nejvíce v případě Španělska (+2 %).
Za celý rok si evropská i eurová ekonomika připsala 5,2 % a výrazně tak umazala propad z předcházejícího roku. I když nejsou zatím k dispozici první odhady za ČR, je pravděpodobné, že totéž nebude možné říct v českém případě. Návrat na před-kovidovou úroveň bude tuzemské ekonomice trvat déle, zvlášť když jej už od půlky loňského roku komplikuje rychle rostoucí inflace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV