Stavebním firmám se doposud dařilo vyrovnávat propad, který zažívaly v důsledku covidu v prvních měsících roku. Od začátku roku se jejich reálné výkony zvýšily o 0,2 %, a to především díky inženýrskému stavitelství. Na druhou stranu právě tato část odvětví v posledních třech měsících docela citelné zpomaluje a její produkce se vrací na úroveň roku 2019 (viz graf).
Hlavním problémem stavebnictví i nadále zůstává především nedostatek kvalifikovaných a pomocných pracovníků. V letošním roce se však k němu přidává i rekordní růst cen stavebních materiálů (a jejich občasný nedostatek), který si vynucuje rekalkulace cen již nasmlouvaných zakázek. Není proto vůbec jisté, zda se již dříve nasmlouvaný impozantní objem objednávek bude v plné míře vůbec realizovat.
Statistiky nových zakázek za třetí kvartál vypadají nicméně povzbudivě, avšak podobně jako v průmyslu trpí faktem, že se počítají z běžných cen. S ohledem na prudký růst stavebních prací a materiálů je proto třeba jejich růst přece jen „diskontovat“.
Pozitivní čísla dál přicházejí z oblasti bytové výstavby, kde se v září podařilo rozjezd výstavbu více než 4 tisíců nových bytů. V ročním vyjádření se jich nyní staví už více než 40 tisíc, tzn. nejvíce za posledních 12 let. Nedostatečná nabídka byla přitom hlavním důvodem dlouhodobě rychlého zdražování bytů, takže spolu s pravděpodobným utlumením poptávky financované hypotékami, by tento vývoj mohl vést v příštím roce ke zmírnění dosavadního tempa cen nemovitostí v ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV