Excelentním výsledkem se může pochlubit průmysl, kde se index nákupních manažerů dostal na víc než šestileté maximum (58,5). Optimismus průmyslových firem vychází ze silného růstu výroby, zaměstnanosti i nových zakázek.
Naproti tomu ve službách je situace ve srovnání s předchozím měsícem a nakonec i s tržním konsensem o něco málo slabší. Přesto se PMI za služby pohybuje vysoko nad hranicí padesáti a nové zakázky, s nimiž firmy ve službách počítají, rovněž nevyznívají nijak zle.
PMI za poslední tři měsíce jasně ukazují, že se ekonomice eurozóny velmi dobře dařilo i ve druhém čtvrtletí. Nemělo by proto překvapit, kdyby se růst HDP po delší době vyšplhal v eurozóně na dvojku. Předpokládáme totiž, že ekonomický růst ve druhém kvartálu dosáhl 0,5 % mezičtvrtletně a právě 2 % meziročně.
Ekonomický růst a optimismus firem přinášejí i rostoucí zaměstnanost, zvlášť pokud jde o průmysl. Pozitivní trend poklesu nezaměstnanosti proto může pokračovat, případně dokonce mírně zrychlit. Potřeba nových zaměstnanců je silná, otázkou je, zda je třeba německé firmy dokážou vzhledem už k tak nízkým počtům nezaměstnaných vůbec získat.
Nové výsledky nechybně potěší i centrální bankéře, ovšem to, co je na druhé straně příliš nenadchne, jsou slabá inflační očekávání. Ta v Německu, ve Francii a stejně i ve zbytku eurozóny docela citelně poklesla.
Nižší inflační očekávání jdou na vrub pomalejšímu růstu nákladů (zejména na energie, respektive komodity) spíše než nedostatečné poptávce, která by nutila firmy se „podbízet“. Nakonec nové zakázky vyznívají pozitivně pro obě skupiny odvětví.
A nakonec se dá říct, že nová čísla PMI potěšila i euro, které se tak přiblížilo na dohled hranice 1,12.
Autor je finanční analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV