Z nejnovějších výsledky vyplývají dva docela zajímavé momenty. Je zřejmé, že do výsledků obchodu začíná promlouvat stále více inflace a že meziroční růst ovlivnil nízký srovnávací základ. Zatímco tržby na kasách obchodů vzrostly o 20,4 % (nominálně), reálně jsme si z obchodů odnesli jen o 5,5 % více zboží.
Březnové výsledky maloobchodu však vedle toho potvrzují, jak ošidná jsou čísla vycházející z nízkých srovnávajících základů. Loňský lockdown obchodní sítě vytvořil nízký srovnávací základ, a proto aktuální růst tržeb o více než pět procent vypadá při aktuální inflaci docela impozantně. Příkladem budiž oblečení a obuv, za něž obchodníci reálně utržili o 214 % více než loni. O čem to vypovídá? Jen o tom, že loni bylo v březnu vlastně zavřeno.
Když se ovšem podíváme na očištěnou řadu za poslední rok, uvidíme, že od květnového otevření obchodů nejenže neprobíhá v podstatě žádný nákupní boom, ale dochází k pozvolnému útlumu nakupování.
Takže když se vrátíme v čase do předkovidové minulosti… ve srovnání s průměrným měsícem roku 2019 byly reálné tržby v obchodech o 4,4 % vyšší, což s ohledem na fakt, že se srovnáváme se situací před třemi lety, není rozhodně známka nadměrné poptávky.
Ale zpátky do „nedávné“ současnosti… stále více utrácíme za elektroniku a trochu opadá zájem o internetové obchody. Právě ty měly loni v březnu rekordní žně, a proto letošní útlum není zase tak překvapivý. Stále mají tržby o 30 % vyšší než před kovidem, zatímco obchod jako takový jen o 4,4 %.
Co čekat dále? Protože i dubnová čísla budou vycházet z nízkého srovnávacího základu, bude vše na první pohled vypadat uspokojivě. Je však pravděpodobné, že uvidíme další známky útlumu, které budou stále zřetelnější. Lidé budou omezovat nákupy zbytného zboží a vedle toho čerpat své finanční rezervy na extrémně rostoucí náklady na bydlení. Letošní rok bude pro maloobchod velmi slabým rokem, a tudíž řeč nebude ani o tuzemské poptávkové inflaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV