Výrazně rychleji klesala produkce pozemního stavitelství, zatímco ta v inženýrském – většinou financovaná z veřejných zakázek – propadla „jen“ o necelých pět procent. Jedním z hlavních důvodů negativního vývoje v tomto odvětví zůstává nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovníků. Vedle toho se postupně na vývoji stavebnictví projeví útlum investic, a to jak soukromých, tak veřejných. Firmy omezují své investiční aktivity v důsledku nejisté budoucí poptávky i s cílem vylepšení cash-flow. Ve veřejném sektoru se zase mohou projevovat obavy z budoucího nedostatku financí v důsledku výpadku sdílených daní.
Potěšující nejsou zprávy ani z bytové výstavby. Trh s byty sice zůstává dál napjatý a ceny rostou navzdory nedávné recesi, staví se ovšem stále méně. Nic na tom nezměnil ani říjen, kdy se začalo stavět o 24 % bytů méně než ve stejném období loňského roku. Za celé období od začátku roku pak o téměř 9 % méně, přičemž největší útlum výstavby je nadále patrný v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV