Petr Hampl: Co dělat v roce 2020? Situace není ještě zralá. Rozuzlení se ale blíží…

15.02.2020 13:00 | Zprávy

Dost možná zjistíte, že ve vaší vlastenecké skupině už působí někdo, s kým nechcete být spojováni. Nehádejte se a pomozte založit další. Ve městě o pěti tisících obyvatelích se uplatní dvě.

Petr Hampl: Co dělat v roce 2020? Situace není ještě zralá. Rozuzlení se ale blíží…
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

Lidé poslouchají mé přednášky, zdá se jim, že analýza je přesvědčivá, ale že ještě cosi chybí. „Co tedy máme dělat?“ ptají se. Tuhle otázku dostávám poměrně často. Chtěli by odejít s jednoznačným úkolem, pustit se do práce a během pár dnů otočit směřování země. Jenže já pro ně takovou odpověď nemám. Mohu jen rychle shrnout, co jsem zapsal do poslední kapitoly své knihy Prolomení hradeb. V tuto chvíli ještě není situace zralá. Rozuzlení se ale blíží. Intenzivně pracujte na tom, abyste připraveni, až k němu dojde.

Že se proti nám spikli? Konspiracemi k depresím

Pro většinu lidí je představa výše zmíněné dlouhodobé přípravy velice obtížná. Když někomu v lednu zadáte úkol s uzávěrkou 30. května, můžete očekávat, že 26. května začne pracovat. To je normální. Mnoho dobrých vlastenců tak nedělá nic, utápí se v depresích nebo se stávají obětí těch nejpříšernějších konspiračních teorií, které vedou jen ke konfliktům a ještě horším depresím.

Nová zelená sebevražda? Bez nás!

Události ale běží rychleji, než jsem čekal. Schválením evropského plánu, známého pod názvem New Green Deal, dostala kolektivní sebevražda nové aristokracie konkrétnější obrysy. Je myslitelné, že „elity“ velmi brzy poškodí ekonomiku natolik, že nebudou schopny financovat ani sami sebe. Postiženy budou všechny společenské vrstvy. Společnost bude uvržena do zmatku a otevře se prostor pro velké změny. Když se podíváme do evropských dějin, vidíme dva vzorce. První je takový, že když roste síla nižších vrstev (nebo upadá moc vyšších), přibývá menších konfliktů, vládnoucí moc si toho všímá, ustupuje a postupně se vyjednává nový konsensus. Tak tomu bylo třeba v druhé polovině 19. století. Dělnické hnutí nabývalo na síle a tehdejší vyšší vrstvy chápaly, že pokud nechtějí revoluci, musí něco udělat pro zlepšení postavení pracujících. Byla tedy zavedena řada sociálních opatření a nová rovnováha všem jakž takž vyhovovala (i když obě strany měly pocit, že výsledný stav vůči nim není úplně fér).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Budou parlamentní volby férové? Vsadím se, že nikoliv

9:16 Zdeněk Joukl: Budou parlamentní volby férové? Vsadím se, že nikoliv

U nás prý máme demokratické volby. Nikoho však nevzrušuje, že předběžné „síto“ pro volitelnost kandi…