Petr Hartman: Rath chycen při činu

15.05.2012 20:02 | Zprávy

Středočeský hejtman a poslanec za ČSSD David Rath si patrně pořádně nepřečetl tu pasáž ústavy, která se týká imunity. Jak jinak si vysvětlit skutečnost, že se nechal policií chytit přímo při činu.

Petr Hartman: Rath chycen při činu
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Právě v takovémto případu je totiž imunita zákonodárcům k ničemu a policie je může zadržet. S postupem vyšetřovatelů musí souhlasit předseda Poslanecké sněmovny. To stačí k tomu, aby policie mohla zákonodárce zajistit a zároveň obvinit. Přípustnost trestního stíhání musí následně posvětit sněmovna. Mělo by k tomu dojít na červnové schůzi a mělo by to být rozhodnutí formální. Jen obtížně si lze představit, že by se zákonodárci za Davida Ratha postavili v momentu, kdy byl zadržen s penězi, které podle dostupných informací představovaly úplatek.  

Vzhledem k tomu, že policie řadu měsíců monitorovala aktivity Rathových spolupracovníků, je téměř vyloučené, že by zasáhla v momentu, kdy by si nebyla stoprocentně jistá. Naopak by předání úplatku mělo být pečlivě zdokumentováno. Ostatně předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová by bez přesvědčivých podkladů jen těžko souhlasila se zadržením zákonodárce.  

Rathovi právníci budou určitě verzi policie zpochybňovat a až následující měsíce ukáží, zda se Rath skutečně ocitne na lavici obžalovaných. Do práce orgánů činných v trestním řízení totiž mohou zasahovat nejrůznější tlaky. David Rath byl dosud považován za silnou politickou figuru, takže z tohoto úhlu pohledu to nebudou mít policisté a státní zástupci zrovna lehké.  

Pokud je člověk v pozici typu hejtmana ochoten inkasovat úplatek přímo v hotovosti, potom to buďto vypovídá o jeho hlouposti, nebo o přesvědčení, že se mu nemůže nic stát. Zkrátka, že má dostatečně krytá záda. Až následující měsíce ukáží, která varianta má blíž k realitě. O tom, že ze státních zakázek jsou nejrůznějším způsobem odčerpávány zajímavé finanční částky, se hovoří dlouhá léta. Zároveň se jen obtížně prokazuje korupce. Mohou za to spletité řetězce nejrůznějších firem, přes které jsou pod nejrůznějšími záminkami přelévány peníze. Na konci jejich toku pak mohou být lidé, kteří o přidělování zakázek buďto přímo rozhodovali, nebo toto rozhodování nějakým způsobem ovlivňovali.  

Ostatně Nadační fond proti korupci názorně zdokumentoval jakým způsobem mohly být „odkláněny“ peníze z každé jízdenky. Rovněž aktivity Romana Janouška kolem pražského magistrátu, které názorně vykreslily zveřejněné odposlechy, ukazují, jakým způsobem se mohla ovlivňovat klíčová rozhodnutí. Zároveň se Janouškovi zatím nepodařilo prokázat, že by získával peníze nelegálně, a nebyl chycen s úplatkem v ruce.  

Přitom David Rath si o problémy koledoval už delší dobu. Namátkou stačí připomenout problémy jeho blízkého spolupracovníka Filipa Bušiny. Ten působil ve funkci investičního náměstka středočeských nemocnic. Ovlivňoval průběh výběrových řízení, která často vyhrávala firma na něj napojená. Týkalo se to například rekonstrukce příbramské nemocnice. Přitom takováto zdravotnická zařízení ovládal krajský úřad a v jeho čele stál právě David Rath.  

Středočeský hejtman rovněž obhajoval problematickou výstavbu jednoho z pavilonů v mladoboleslavské nemocnici. Výběr vítěze byl podivný a podílela se na něm firma spojená právě s Bušinou. Zhruba půl miliardovou zakázku získala neprůhledná společnost, která nakonec konkrétní práce svěřila jiné firmě.  

David Rath byl ještě před vstupem do vysoké politiky spojován s podivným hospodařením České lékařské komory, v době kdy byl jejím prezidentem. Konkrétně audit zjistil, že peníze, které měly projít účetnictvím komory, zamířily do soukromých firem. Týkalo se to neprůhledných příjmů z inzerce dvou odborných lékařských časopisů. Rath podobná podezření často odrážel tvrzením, ať mu někdo dokáže, že porušil zákon. Nyní se o to pokouší policie.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Nové sociální příměří?

16:14 Petr Hampl: Nové sociální příměří?

Denní glosy Petra Hampla.