Evropská komise řadí Česko k nejproblematičtějším státům z hlediska opožděného provedení směrnic. Ke konci loňského roku šlo o 42 případů.
„Není bohužel výjimkou, že návrhy zákonů, které mají za úkol implementovat směrnice Evropské unie, nejsou předkládány v řádných termínech. Neúměrně se taky protahuje jejich projednání v Parlamentu. Nejvýraznějším příkladem je aktuálně směrnice o whistleblowingu. Stále je na začátku legislativního procesu, i když měla platit už před rokem,“ upozorňuje Petr Bříza z Rozumného práva.
České republice hrozí kvůli opožděnému přijímání evropských směrnic vysoké pokuty od Soudního dvora EU. Např. v roce 2013 zchudla státní pokladna o 6,5 miliónu. Šlo o pokutu za prodlevy při implementaci předpisu o penzijním pojištění. Sankce nám hrozí i v souvislosti se zmiňovanou směrnicí o ochraně oznamovatelů korupce.
Implementační nedostatek vytváří obrovskou právní nejistotu a také nerovnosti mezi adresáty práva. „Český stát nese odpovědnost vůči občanům a soukromým společnostem za škodu způsobenou opožděným přijetím těchto předpisů. Lidé mohou v případě pozdní implementace vymáhat po státu například ušlý zisk. Veřejné sféře pak hrozí přímý účinek směrnice s takto prošlou lhůtou. Vzniká tím riziko různého zacházení a právní nejistoty, protože zaměstnavatelé ve veřejné sféře se musí směrnicí řídit, zatímco ti v soukromé ne,“ upozorňuje Petr Bříza.
Vláda a zákonodárci by podle Rozumného práva měli jít příkladem v zachovávání právních povinností. Liknavý přístup k právním závazkům státu není dobrou vizitkou. Může poškodit pověst Česka v rodině evropských států a je také negativní signálem pro občany.
Nové stanovisko Rozumného práva najdete na webu ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV