Radko Kubičko: Školské odbory proti vládě

26.05.2012 11:24 | Zprávy

Ještě stále nový ministr školství Fiala se ani neohřál a už musí řešit značnou nespokojenost školských odborářů, kterým se pranic nelíbí, že vládní šetření může znamenat pokles platů učitelů.

Radko Kubičko: Školské odbory proti vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Právě kvůli tomu prý, aspoň jak on říká, se nakonec poroučel z vlády jeho předchůdce. Prý nenalezl podporu hlavně u svých ministerských spolustraníků.

Ti pak odešli ze strany, ale ve vládě zůstali. O Dobešově odchodu si sice mnozí mysleli ledacos, ale vypadalo to, jako že bojoval za učitelské platy. Nový ministr je loajálnější a škrtům nezabrání, nejspíše se o to ani nepokusí. Přesto mu zjevně školští odboráři jakýsi čas dávají. Do konce školního roku chtějí jen být v pohotovosti, rozumí se stávkové, a okupovat ministerstvo.

To je samozřejmě nadsázka. Má dojít pouze k jakémusi happeningu, tvrdší stávkové akce jsou plánovány až na podzim. A stávková pohotovost? Popravdě řečeno, dá se stěží rozlišit od stávkového klidu. Takže to zatím vypadá na rázné zhruba dvacáté poslední vážné varování.

Ale oč tu vlastně jde? Doufají odboráři ve změnu, nebo před prázdninami už nechtějí cokoli rozjíždět, protože za ty letní dva dovolenkové měsíce, kdy se v české politice zpravidla zastavuje čas, se na vše stejně zapomene? Asi spíše to druhé. Ale na podzim, i v souvislosti s přípravou státního rozpočtu, bude horko. Na vládu se chystají mnozí, kteří jí chtějí vystavit rázné Stop.

Co má vláda vlastně dělat? Chce snižovat dále aspoň tempo zadlužování, když už na snižování vlastního dluhu rezignovala. Proto škrtá, kde se dá. A v tom je možná ten hlavní problém. Oponenti už přejmenovali její reformy na škrtformy a něco na tom bude. Vláda často zoufale plošně škrtá, aniž by se vědělo, co takový škrt přinese a jestli třeba škody z něho nebudou větší než příslušná úspora. A stejně tak není schopna občanům vysvětlit, proč se něco děje tak, jak se děje, což potvrzují průzkumy mínění.

Ve školství je to zvláště citlivé a odboráři to vědí, proto v tom vládě s gustem máchají nos – chcete znalostní společnost, znalostní ekonomiku, slíbili jste ve vládním prohlášení, že školství budete podporovat, tak šetřete jinde.

Jenže i jinde jsou tlaky. A nejhorší je, že jsou i tam, kde by být vůbec neměly, totiž v mocenských skupinách, které tlačí na zachování výhodného systému předražených zakázek a různých státních služeb a protislužeb. A protože mnozí mají pocit, že s tímto vysáváním veřejných rozpočtů vládní garnitura zase tolik nedělá, konsensus s nutností utahování opasků tu zkrátka není. Školství nevyjímaje. 

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…