Richard Seemann: Situace v Afgánistánu ve středu zájmu Švýcarska

22.08.2021 20:37 | Komentář

Především ve Švýcarsku žijící dvacetitisícová afghánská komunita velmi pozorně sleduje dění doma, zejména nyní po rychlém převzetí moci Talibanem. Mnozí se obávají o své tamní rodinné příslušníky, kteří chtějí utéct, ale nemohou, protože v tuto chvíli jsou všechny hranice zavřené, říká Djafar Sharifi, člen představenstva afghánského kulturního sdružení Bamian z kantonu Curych.

Richard Seemann: Situace v Afgánistánu ve středu zájmu Švýcarska
Foto: Repro Al-Jazeera
Popisek: Zástupci hnutí Tálibán v prezidentském paláci v Kábulu

„Jsme šokováni, nikdo nevěřil, že Taliban ovládne celý Afghánistán během deseti dnů," vysvětluje. Majitel kiosku Hamid Zolfekari navštívil své sestry v Kábulu ještě v dubnu, ale před několika dny se kontakt s nimi přerušil. V myšlenkách je také se členy své rodiny, ale má strach jako i ostatní Afghánci, protože všichni tam teď mají velmi těžkou situaci," říká Zolfekari. Aman Afzali uprchl do Švýcarska jako patnáctiletý a pro něj je to jasné: jeho příbuzní jsou nyní ve smrtelném nebezpečí a už v minulosti o rodinné příslušníky přišel. Byli zabiti strašným způsobem a ti, kteří nyní žijí v Kábulu a Behsúdu, se bojí, jestli budou za dvě hodiny naživu, nebo ne.

Džafara Šarífího z Bamijského kulturního sdružení trápí nejistota: "Celá moje rodina má strach, neví, co se děje. Problém je v tom, že nevědí, kdy Taliban přijde zaútočit a všechny lidi pozabíjet, bojí se o svůj život. Strach, žádný kontakt, nejistota v nadcházejících dnech a týdnech jim pravděpodobně nezbude mnoho naděje, poznamenává v reportáži veřejnoprávní stanice SRF.

Mnoho zemí se snaží evakuovat své občany a příznivce, včetně Švýcarska, pro které zde pracovalo 38 místních zaměstnanců s 200 jejich příbuznými. Zatím k ní nedošlo, protože Švýcarsko nemá vlastní dopravní prostředky a musí doufat v německá nebo americká letadla, kteří myslí především na své vlastní lidi. Švýcarsko si proto musí pronajmout letadla na tuto možnost a vláda potvrdila, že do Taškentu v Uzbekistánu byl vyslán oddíl švýcarských ozbrojených sil. Z rozhodnutí Spolkové rady pomáhá ministerstvo zahraničních věcí s vyhodnocením a přípravou různých možností evakuace s odborníky z ozbrojených sil, ale z bezpečnostních důvodů nejsou zveřejňovány žádné další podrobnosti.

Potíže s evakuací vyvolávají otázku, zda Švýcarsko nečekalo s udělováním víz příliš dlouho. Za vydávání tzv. humanitárních víz je zodpovědné ministerstvo spravedlnosti a podle jeho ministryně Karin Kellerová-Sutterové vznikl kolem toho tichý politický konflikt, který byl příčinou váhání. Politické strany vznesly své požadavky, které se od sebe značně liší. Sociální demokraté a Zelení požadují, aby Švýcarsko přijalo 10 000 uprchlíků, to schvalují i liberální Svobodní. Lidová strana požaduje pomoc na místě, ale rozhodně odmítá kvóty pro uprchlíky. Pokud mezinárodní společenství zahájí takový program, Švýcarsko se k němu nebude moci nepřipojit. Vzhledem k situaci na letišti v Kábulu je však otázkou, jak by se takový počet lidí dostalo za současné situace z Afghánistánu.

Tlak na Spolkovou radu se zvyšuje, aby si uznaní uprchlíci mohli do Švýcarska přivést své rodinné příslušníky. U dočasně přijatých, kterých je ve Švýcarsku asi 11 000, je situace složitější. Jejich rodinným příslušníkům v Afghánistánu by měla být udělena humanitární víza, což kromě levicových stran a zelených požadovaly i hlasy ze středu a liberálů.

Situace v Afghánistánu je nepřehledná a mění se z hodiny na hodinu a Švýcarsko již evakuovalo šest zaměstnanců kanceláře pro spolupráci v Kábulu, ale stále však zbývají tři desítky afghánských zaměstnanců, kteří mají být do Švýcarska přivezeni i se svými rodinami. Celkem 200 lidí, vysvětluje ministr zahraničí Ignazio Cassis: Hledáme způsoby, jak je co nejrychleji dopravit do Švýcarska, ale existuje v Kábulu jen jedno vojenské letiště. Švýcarsko s dvaceti dalšími státy ve společném prohlášení trvá na dodržování lidských práv v Afghánistánu. To se výslovně týká práv žen a dívek. "Afghánské ženy a dívky si stejně jako všichni Afghánci zaslouží žít v bezpečí, jistotě a důstojnosti," uvádí se v prohlášení zveřejněném po nástupu islamistického hnutí Taliban k moci.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…