To, že výběrová komise nakonec doručila na ministerstvo pouze dvě jména, potvrdil v rozhovoru pro HlídacíPes.org bývalý dlouholetý ředitel pivovaru a člen komise Jiří Boček.
„Konkrétní jména ale neřeknu, nebylo by to vůči kandidátům ani ministerstvu fér. O tom rozhoduje ministr a je to jeho jednoznačná pravomoc,“ říká Boček.
Odborně i morálně
Už v polovině března ministerstvo zveřejnilo informaci, že kandidáti ze zúženého výběru absolvovali psychologické testy a že nový ředitel bude jmenován „na konci března či počátkem dubna“.
Ministr Jurečka na otázku, kdy přesně plánuje rozhodnout, či ředitele jmenovat, nyní nereagoval. Řízením Budvaru je od počátku letošního roku pověřen ekonomický ředitel Petr Žáček.
Právě on byl pravděpodobně jedním z osmi kandidátů, kteří se do výběrového řízení přihlásili. Vedle něj zájem podle médií projevili například i obchodní ředitel Budvaru Robert Chrt, výrobní ředitel Adam Brož či bývalý šéf skupiny Pivovary Lobkowicz Zdeněk Radil a čtyři další zájemci.
Podle Jiřího Bočka, který stál v čele pivovaru nepřetržitě od roku 1990, musí budoucí ředitel splňovat řadu odborných i morálních předpokladů:
„V odborné rovině musí znát mechanismy rychloobrátkového zboží, pivovarnictví, musí mít znalost zahraničního obchodu, schopnost organizovat a řídit tým lidí a firmu, umět vyjednávat se zakladatelem o strategiích, o plánech, nezbytné jsou jazykové dovednosti.“
Zdůrazňuje však i charakterové vlastnosti. „Odbornost se dá dohnat, charakter ne. Ředitel je od toho, aby ve firmě nastavil určitou kulturu, jasné pravomoci a procesy a měl by fungovat tak, aby kolektiv táhl za jeden provaz. To je největší umění. Když tohle zvládne, řediteluje se mu snáze,“ konstatuje Boček.
Pivní peníze do rozpočtu
Na politické tlaky si Boček z doby svého působení v čele národního podniku nestěžuje. „Vždy jsem to bral profesionálně. Ministerstvo zemědělství je náš zakladatel, provádí kontrolní činnost, plní roli valné hromady, předkládáte mu své plány a strategické záměry. To fungovalo a funguje standardně. Od ministerstva jsme nepotřebovali žádné dotace, finanční podporu, byl to vždy klasický vztah majitel versus management.“
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Budvar podle Bočka pravidelně na odvodech do státního rozpočtu na daních, sociálním a zdravotním pojištění za zaměstnance odvádí ročně 400 milionů korun. Z nerozděleného zisku z posledních let odvedl v roce 2016 pivovar do státního rozpočtu 1,3 miliardy.
„Přestože jsme zůstali národním podnikem, chovali jsme se jako standardní společnost. Rozvinuli jsme své exportní aktivity, zvýšili prodeje a ještě obstáli ve sporech s Anheuser-Busch o značku Budweiser, a to je klíčové,“ říká Boček.
Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV