Rozhodlo o tom druhé kolo hlasování, do nějž šel René Zavoral s pěti hlasy jako favorit. Druhým postupujícím byl mediální manažer Tomáš Skřivánek, který v prvním kole získal jen dva hlasy radních. Po jednom hlasu v prvním kole dostali manažer Michael Kralert a děkan Fakulty sociálních věd UK Jakub Končelík, žádný hlas nedostal novinář a právník Tomáš Němeček.
Druhé kolo volby se konalo po půlhodinové přestávce. Po ní radní opět hlasovali a výsledek byl jasný. René Zavoral získal sedm hlasů, Tomáš Skřivánek dva.
Funkční období generálního ředitele rozhlasu je pětileté. „Umím uznat chybu a umím ji napravit. Ne vše se v Českém rozhlase povedlo,“ přiznal při veřejném slyšení Zavoral. „Vím, jaké konkrétní kroky k nápravě udělat a také jak je udělat,“ dodal Zavoral. Český rozhlas je podle něj ovšem nyní ve velmi dobré kondici a je v jeho očích nenahraditelným médiem – má vzdělávat, bavit a spojovat, má být “pilířem demokracie a dobrého žití v ČR”.
Zavoral v Českém rozhlase působí od roku 2001. Přes posty tiskového mluvčího, šéfa odboru komunikace, marketingu a PR se stal šéfem strategického rozvoje ČRo a náměstkem pro program. V letech 2005-2006 krátce působil v Komerční bance. V minulosti byl členem ODS. V aktuální volbě generálního ředitele byl považován za kandidáta s – veřejně nevyřčenou – podporou hnutí ANO.
Ve svém projektu Zavoral mimo jiné píše:
- Zmiňuje „nepřehledný informační a mediální chaos“ spolu s rozkolísaností tradičních hodnot v celé společnosti. Rozhlas má v tomto světě působit jako kvalitní, relevantní, důvěryhodná a normotvorná národní instituce.
- Vytvořil by rozhlasového ombudsmana, který by se věnoval stížnostem a postřehům posluchačů.
- Snížil byl počet vedoucích pracovníků, srozumitelně nastavil řídící pravomoci a odpovědnost, vytvořil ekonomickou redakce, posílil zpravodajský post v Bruselu a otevřel pozici stálého zpravodaje v Číně.
- Na stávající profilaci stanic by Zavoral v podstatě nic neměnil.
- „Model, v němž Centrum zpravodajství (CZP) dodává všem stanicím zpravodajství a aktuální publicistiku, se po třech letech fungování ukazuje zbytečně robustní z důvodu zdvojené editorské struktury,” přiznává Zavoral.
- Plánuje spojení obou zpravodajsko-publicistických stanic a CZP do jednoho celku. Slibuje si od toho „urychlení plánovacích procesů, vzájemnou koordinaci a posílení zpravodajského a redaktorského týmu.“
- Zavoral by změnil organizační strukturu – sedm ředitelů by bylo přímo podřízených generálnímu řediteli. Výsledkem by měly být úspory i posílení role šéfredaktorů stanic.
- Internetové zpravodajství ČRo by podle něj mělo existovat jako „stanice“, nezávisle na vysílání.
Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="Český rozhlas" count="5" /}
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV