Možnost stát se tím správným oznamovatelem nabízí nově navržený zákon z dílny ministerstva spravedlnosti, zpracovaný podle evropského mustru s tím, že má zajistit oznamovatelům neboli módně whistleblowerům ochranu. Potud úmysl bohulibý, ale v českých reáliích se příliš života nedočká.
Což o to, zákon je ve své podstatě správný, protože reaguje na to, že náš právní řád v tuto chvíli ochranu oznamovatelů neobsahuje, ale... Jak uvádí ministerstvo, ochranu mají získat oznamovatelé protiprávního jednání ve státním i soukromém sektoru. Návrh zákona počítá s tím, že mají vzniknout tzv. bezpečné kanály v organizacích, skrze které budou moci lidé hlásit protiprávní jednání a zároveň bude zachována diskrétnost jejich osobních údajů.
Co si autoři představují pod pojmem „bezpečné kanály“ zůstalo utajeno. Vzhledem k tomu , jak je vynášení informací se státního zastupitelství či policie (ne)obvyklé, je jasné, že oznamovatel dlouho v utajení nezůstane. A místo ocenění jeho ušlechtilé pohnutky něco napravit, bude veřejně vláčen jako udavač. Náměstek ministerstva spravedlnosti Tejc k tomu říká: „Slibujeme si od toho i využití zkušeností našich zaměstnanců ministerstva. Člověk s přiznanou ochranou pak bude chráněn před odvetou zaměstnavatele“.
Tak slibovat si může pan Tejc cokoliv. Realita bude jiná. A vzhledem k tomu, jak jsou u nás oznamovatelé pronásledováni, tak zákon sice vznikne, ale moc přínosů nezajistí. Vždyť prvotní informace získají již dnes nadbyteční pracovníci ministerstva spravedlnosti, které žádná mlčenlivost nezavazuje, a co by si někteří „nepřivydělali“ včas poskytnutou informací. A těmto lidem někdo něco bude hlásit? Inu sebevrazi i naivkové se jistě najdou, ale ve státě, kde zvůle úřednictva je trvale kryta jak politicky, tak právně, je vyloučeno, aby se na takové někdo opravdu vážně obracel s žádostí o nápravu. To nefunguje a fungovat nebude.
Ministerstvo splní úkol jako kdysi ti sovětští Stachanovci a tím to skončí. To je marné vysvětlovat hluchým a slepým, že tudy cesta nevede. Ostatně „Hluboké hrdlo“, agent Mark Felt, se z utajení vynořil také až po své smrti v roce 2005. A to Amerika měla tehdy přeci jenom o trochu lepší úředníky a navíc je při porušení povinností můžete trestat a dokonce i stíhat. Na to vše můžete v Česku předem zapomenout. Stejně jako na přínos zákona, který bez ostatních náležitostí bude jen další marností. Auto bez motoru či baterie je také jen na koukání a nepojede a nepojede...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV