Rudolf Mládek: Jan Farský a Miroslava Němcová křičí

27.03.2018 20:19 | Zprávy

Oba politici jsou názoru, že se prezident Miloš Zeman dopustil velezrady, když uložil úkoly Bezpečnostní informační službě (BIS). Leč zákon o zpravodajských službách jednoznačně stanoví, že ukládat Službě úkoly v mezích její působnosti je oprávněna vláda a prezident republiky.

Rudolf Mládek: Jan Farský a Miroslava Němcová křičí
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Zmiňovaný zákon č. 153/1994 Sb. tj. zákon o zpravodajských službách České republiky v paragrafu 3 bodě a) stanovuje, že mezi tyto služby spadá Bezpečnostní informační služba, jejíž příjmy a výdaje tvoří samostatnou kapitolu státního rozpočtu.

Zákon dále zpřesňuje v paragrafu 8 bodě 1), že zpravodajské služby podávají prezidentu republiky a vládě jednou za rok a kdykoliv o to požádají zprávy o své činnosti a v bodě 4) potvrzuje, že vláda a prezident republiky ukládají zpravodajským službám úkoly v mezích působnosti těchto služeb. Prezident republiky ukládá zpravodajským službám úkoly s vědomím vlády.

Pokud tvrdí Farský a Němcová, že se prezident Miloš Zeman dopustil velezrady, když v pondělí uložil šéfovi (BIS) Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území Česka skladován jed novičok, pak výtku k jeho postupu lze přijmout pouze v případě, že nebyla (a nebude) splněna podmínka, že by jím zadaný úkol byl proveden s vědomím vlády. S ohledem na to, že zákon nezpřesňuje explicitně, že před uložením úkolu BIS musí mít prezident potvrzeno, že vláda jeho krok bere na vědomí, lze dovodit, toto vědomí vlády lze zajistit i formou mediálního sdělení v následné rozumné lhůtě. A když členka vlády a Bezpečnostní rady státu ministryně Šlechtová hájí Zemanův úkol hledat jed novičok (ZDE), poté co Rusko obvinilo Českou republiku z jeho držení (a možného užití ve Velké Británii), je zřejmé, že podmínka „vědomí vlády“ je splněna.

Ale ani kdyby vláda ČR vstoupila s prohlášením, že nemá ani zlomek tušení, že Zeman úkoly vůči BIS vydal, neměli by Farský a Němcová pravdu. Jenom by se vláda dostala do komické situace, protože prezident Zeman svůj krok vůči BIS veřejně sdělil. Vědomí vlády nerovná se souhlas vlády (!) a zde se zřejmě Farský a Němcová právně mýlí. V zákoně jde pouze o to, aby prezident nekonal tajně za zády vlády a to se samozřejmě nestalo.

Hodně se v poslední době hovoří o falešných a zlých zprávách. Jejich nositelé jsou začasté lidé přehánějící, zveličující, nevzdělaní a často jednající v právním omylu. Z výše uvedeného si čtenář jistě udělá obrázek sám, co se stalo Farskému a Němcové.

(více informací ZDE a ZDE)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Netečná veřejnost

9:06 Zdeněk Jemelík: Netečná veřejnost

Statistiky jsou ošemetná věc. Například podle nich jsem zde již téměř o generaci „přes čas“, což můž…