Stanislav Balík: Kulový blesk vládních změn moc důvěry nebudí

12.12.2012 19:54 | Zprávy

Vládní trojsměna má sice daleko k legendární dvanáctisměně doktora Radosty z filmu Kulový blesk, přesto nepostrádá znaky frašky.

Stanislav Balík: Kulový blesk vládních změn moc důvěry nebudí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Ze zamýšlené větší rekonstrukce vlády, o níž se mluvilo po podzimních volbách, zůstalo ubohé torzo zřejmě vynucené balancováním vlády nad stojedničkovou propastí. Obtížně zpochybnitelná je pouze nominace Zbyňka Stanjury na post ministra dopravy. Jde o dlouholetého politika, s jehož prací a výsledky jsme konfrontováni přes deset let. Prošel nespočtem různých typů voleb, osm let byl primátorem Opavy, stejně dlouhou dobu radním Moravskoslezského kraje. Svým způsobem jde o ideální politickou kariéru – zdola postupnými kroky vzhůru. Je svázán s regionem, který trpí špatnou dopravní dostupností, do Prahy cestuje vlaky, takže má přímou zkušenost s výsledky české dopravní politiky. Může být dobrým i špatným ministrem, ale jeho předpoklady lze jen těžko zpochybnit.

Zato nad dalšími dvěma nominacemi zůstává rozum stát, zejména nad kvalifikací Karolíny Peake na post ministryně obrany. Nejde o to, že není spojena s armádními kruhy – to by mělo být v demokratické společnosti žádoucí, aby se armáda nevymkla civilní kontrole. Není přece příliš troufalé, abychom chtěli po správkyni resortu, aby se o něj dlouhodobě zajímala, aby rozuměla alespoň zvnějšku jeho práci. A to tak, aby se nemusela téměř ve všem spoléhat na poradce, aby rozuměla souvislostem a technickým parametrům přezbrojování, které armádu čeká. Údiv vzbuzuje ten, kdo v takové situaci nominaci přijímá, stejně jako ten, kdo ji předá prezidentu ke jmenování.

Co se týče třetího nováčka, Petra Mlsny, je situace ještě podivnější.

Není a nemůže být normální, že se členem vlády stává zcela neznámá postava. Člověk, o jehož politických názorech a politické minulosti nevíme téměř nic. Může být odborníkem v oblasti legislativy, ale spolu s ostatními členy vlády přece rozhoduje o závažných otázkách. Možná bude dokonce vybírat dodavatelskou firmu pro Temelín.

Rozhodně skončila rekonstrukce hodně zvláštně. Vzbuzuje hned na začátku skepsi, což není pro důvěru v demokracii zrovna výhoda.

Stanislav Balík, vedoucí Katedry politologie FSS MU Brno, MF Dnes, 12. prosince 2012

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: klaus.cz

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Nezaměstnanost v Česku je nejvyšší od roku 2017

15:49 Dominik Rusinko: Nezaměstnanost v Česku je nejvyšší od roku 2017

Podíl nezaměstnaných dle metodiky MPSV vzrostl v lednu na 4,3 % z prosincových 4,1 %. Jde o vyrovnán…