Holubičí politika Americké centrální banky (Fed) si připravuje půdu pro snížení úrokových sazeb. Investoři na současný vývoj reagují, což se projevuje snižováním hodnoty dolaru. Slabší americká měna je jednou z příčin růstu ceny ropy na světových trzích, což vytváří zajímavou situaci pro státy jako je Česká republika. Na jednu stranu se totiž musíme vypořádat s dovozem ropy, která je v dolarovém vyjádření dražší. Na druhou stranu zas můžeme využít posilování koruny vůči dolaru, což nám umožní zlevnit dovoz ropy v korunovém vyjádření. Budoucí vývoj cen bude záležet na tom, který z těchto faktorů převáží a jaké další faktory budou ovlivňovat vývoj na ropném a měnovém trhu.
Ještě před týdnem se barel ropy Brent dal nakoupit za 62 dolarů. Aktuálně se cena pohybuje nad úrovní převyšující 66 dolarů za barel. V uplynulém týdnu jsme tak byly svědky prudkého růstu ceny na ropných trzích. Kromě již zmiňované politiky Fedu za to mohly i další faktory. Nadále eskaluje napětí na Blízkém východě. Americký prezident Donald Trump sice odvolal letecký útok na Írán, nicméně uvalil nové sankce na špičky íránského režimu. Rovněž Donald Trump požaduje, aby byly Spojeným státům kompenzovány náklady za ochranu klíčové přepravní cesty skrze Hormuzský průliv.
Další vývoj ceny ropy ovlivní jednání mezi Spojenými státy a Čínou u příležitosti setkání zemí G20, které se bude konat v pátek a v sobotu v Japonsku. Následovat bude rovněž důležité jednání zemí sdružených v kartelu OPEC společně s dalšími spojenci. Jednat se bude především o novém nastavení těžebních limitů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV