Oproti tomu cena nafty se v uplynulém týdnu vyvíjela výrazně klidněji. Nafta sice také zdražovala, ale v průměru jen o pár haléřů denně. V důsledku tohoto vývoje je cena benzínu od 3. dubna vyšší než cena nafty a cenový rozdíl mezi oběma typy pohonných hmot narůstá.
Růst cen na čerpacích stanicích budeme sledovat i v následujícím týdnu. Mohou za to vysoké ceny ropy. Ropa Brent se aktuálně pohybuje kolem úrovně 71 dolarů za barel. Na začátku roku se přitom barel ropy Brent obchodoval za 55 dolarů za barel. Podobné je to i u ropy WTI, která za letošní rok vystoupala z úrovně 45 na 64 dolarů za barel.
Jediné, co v uplynulém týdnu mohlo řidičům dělat radost, byl posilující kurz koruny vůči dolaru. Dolar lze aktuálně koupit za 22,71 koruny, což je o 17 haléřů méně než před týdnem. V důsledku tohoto vývoje se snižuje cena dováženého zboží. To se týká i ropy a ropných produktů. Vývoj kurzu koruny vůči dolaru však nedokáže přehlušit skutečnost, že se cena ropy pohybuje na svých pětiměsíčních maximech. Lze proto očekávat další zvyšování cen pohonných hmot.
Růst ceny ropy je důsledkem omezených dodávkách kartelu OPEC. Současná produkce kartelu je nižší o 2,0 milionu barelů ropy za den oproti úrovni z října 2018, kdy došlo k prudkému pádu ceny ropy. Významnou roli hrají americké sankce na Venezuelu, které snížily tamní produkci o 0,3 milionu barelů za den. Podobné je to i u íránské produkce, která se snížila o 0,6 milionu barelů za den.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV