Meziroční míra inflace v lednu zpomalila na 2,2 % a začíná se blížit inflačnímu cíli ve výši 2,0 %. Jasně se tak ukazuje, že zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou je účinným nástrojem na krocení inflace. Díky rostoucím úrokovým sazbám by se navíc mohlo zastavit přehřívání realitního trhu, protože hypotéky budou hůře dostupné. V případě, že v české ekonomice zafunguje takzvaná Phillipsova křivka, která vyjadřuje vztah mezi inflací a nezaměstnaností, mohlo by se zmírnit napětí na pracovním trhu.
„Nižší míra inflace by mohla uvolnit napětí na pracovním trhu. Rostoucí úrokové sazby by zas mohly zmírnit přehřívání realitního trhu. Česká národní banka tak svými opatřeními účinně řeší nejpalčivější problémy tuzemské ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Česká ekonomika je dlouhodobě nízkoinflační. Toto nastavení vyhovuje držitelům finančních prostředků, kterým se úspory znehodnocují jen mírně. Vysoká cenová stabilita naopak nevyhovuje dlužníkům, kterým nízká inflace příliš nesnižuje reálnou hodnotu úvěrů. Vzhledem k relativně nízkému zadlužení veřejných rozpočtů lze nízkou hladinu inflace považovat za vyhovující pro Českou republiku. Nízká inflace slouží jako stabilizační nástroj tuzemského hospodářství a napomáhá skvělé kondici české ekonomiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV