„Česká republika není v produkci masa soběstačná a maso musí dovážet z Polska, Německa, Nizozemska a Španělska. Přestože maso musíme dovážet ve vývozu živých zemědělských zvířat si udržujeme pozitivní obchodní bilanci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V České republice dominuje výroba vepřového masa. Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo poraženo 561 tisíc prasat, z kterých bylo vyrobeno 50 792 tun vepřového masa. Druhým nejrozšířenějším typem masa je drůbeží, kterého bylo vyrobeno 41 283 tun. Výroba hovězího masa je v České republice podstatně méně rozšířená. Ve třetím čtvrtletí 2018 bylo vyrobeno 17 225 tun hovězího masa. Celkově výroba masa dosáhla úrovně 109 363 tun, což představuje meziroční nárůst o 2,0 procenta.
Zemědělce pracující v živočišné výrobě trápí nízké výkupní ceny jatečních prasat. Ty byly ve třetím čtvrtletí letošního roku o 19,7 procenta nižší než před rokem a pohybovaly se kolem 28 korun za kilogram živé hmotnosti nebo 36 korun za kilogram jateční hmotnosti. Kvůli nízkým výkupním cenám zemědělci nerozšiřují své chovy a stavy prasat v České republice mírně klesají.
Struktura zahraničního obchodu České republiky v živočišné výrobě je zaměřena na vývoz živých zvířat, u kterého dosahujeme kladné obchodní bilance. Živá zvířata jsou přitom určena k dalšímu chovu i k porážce a zpracování na maso. Česká republika dosahuje záporné bilance zahraničního obchodu s masem. Dovoz vepřového, drůbežího i hovězího masa silně dominuje před vývozem. Česká republika tak ve výrobě masa není soběstačná a neobejde se bez dovozu ze zahraničí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV