Meziroční míra inflace v říjnu vzrostla stejně jako v září o 2,7 procenta. V české ekonomice se postupně začíná projevovat zvyšování úrokových sazeb, které začalo v srpnu 2017 a pokračovalo až do května letošního roku. Vyšší úrokové sazby se zpožděním tlumí růst spotřebitelských cen.
Říjnový meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný u elektřiny, která v sobě obsahuje tržní i regulovanou složku ceny. Elektřina meziročně zdražila o 9,9 procenta, což nepříznivě dopadá do rozpočtů domácností a zvyšuje náklady firem. Podobné to bylo i u zemního plynu, který meziročně zdražil o 3,6 procenta.
Již tradičně rostly i další ceny v oddíle bydlení. Například ceny nájemného vzrostly o 3,8 procenta a ceny vodného i stočného shodně o 2,6 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byl znatelný růst cen u brambor o 24,7 procenta, uzenin o 8,4 procenta, jogurtů o 7,9 procenta, vepřového masa o 5,7 procenta a ovoce o 5,3 procenta.
Přestože se míra inflace drží nad svým cílem, nevybočuje ze svého tolerančního pásma. Ceny zboží rostou v průměru pomaleji než ceny služeb. Meziroční změna harmonizovaného indexu spotřebitelských cen se v České republice drží nad průměrem Evropské unie. To umožňuje vyrovnávání cenových hladin mezi Českou republikou a zeměmi západní Evropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV